Asıl işveren alt işveren ilişkisi
Relationship between primary employers and subcontractors
  1. Tez No: 388039
  2. Yazar: ERCAN YEREBAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALGUN ÇİFTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde işverenler, teknolojik ve ekonomik sebeplerle, mal veya hizmet üretimine ilişkin işlerinin bir bölümünü uzmanlaşmış başka işverenler, kanundaki tabiriyle diğer işverenlere yaptırmaktadırlar. Asıl işveren alt işveren ilişkisi olarak adlandırılan bu iki işveren arasındaki sözleşmesel ilişki en başından beri İş Kanunlarında emredici nitelikli hükümlerle düzenlenmiştir ve en son 2008 yılında buna dair Alt İşverenlik Yönetmeliği çıkartılmıştır. Amacımız, yasa hükümleri, yargı kararları ve doktrin görüşleri ışığında asıl işveren alt işveren ilişkisinin koşullarının, sınırlarının ve bu hususta işverenlerin sorumluluğunun ortaya konulması olmuştur. Anahtar Sözcükler : Asıl ĠĢveren, Alt ĠĢveren, Sorumluluk
Özet (Çeviri)
In today's world, due to various technological and economic reasons, primary employers are required to have certain products and services produced from other parties specializing in such areas, referred to in various legal sources as subcontractors. What is referred to a the relationship primary employers and subcontractors is a contractual arrangement that has been regulated under certain mandatory provisions contained in the relevant Labour Law Codes from the beginning and in 2008 a new Subcontractor Regulation was issued in relation to this very issue. Our aim has been to highlight the legal provisions, judicial decisions and the conditions, limitations and the responsbilities of both primary employers and subcontractors in light of the various doctrines held on this subject. Key Words : Primary Employers, Subcontractors, Responsibilities