Üretim işletmelerinde iç kontrol ve iç denetim
Internal control and internal auditing in production enterprises
- Tez No: 388040
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN GÜREDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
İşletmelerin büyüklüklerinin artması, teknolojik gelişmeler, sorumlulukların paylaşılması ve faaliyetlerin karmaşıklaşması sonucunda iç kontrol sisteminin ve buna paralel olarak iç denetimin önemi artmıştır. Bu çalışmada iç kontrol sistemi ve iç denetim süreci ayrıntılı olarak incelendikten sonra, üretim işletmelerinde üretim ve stok döngüsünün kontrolü ve denetiminin önemini vurgulamak için bir uygulama yapılmıştır. Uygulamada stok hesapları incelenmiş ve döngüye ait mevcut iç kontrol sisteminin yeterliliği, etkinliği araştırılmış mevcut eksiklikler tespit edilerek giderilmesi yönünde işletmeye önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : İç Kontrol, İç Denetim
Özet (Çeviri)
As the enterprises grow even bigger and responsibilities are shared in addition to technological developments and complexity in operations, internal control and accordingly internal audit have increasingly gained importance. Following internal control system and internal audit process are examined in detail through this study, a practice was performed in order to emphasize the importance of control and audit regarding the inventory and production cycle in the production enterprise. By this practice, the inventory accounts were analyzed, sufficiency and efficiency of the existing internal control was examined, and then the respective recommendations regarding the current deficiencies were made to the enterprise to take required acting in order to eliminate the deficiencies. Key Words : Internal Control, Internal Audit