Aşağı Seyhan sulama proje alanında faaliyet gösteren sulama gruplarının çalışmaları ve sorunları
The working systems and problems of the watering groups who works in the lower Seyhan Irrigation project area
- Tez No: 38805
- Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR GÜRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
V ÖZ Bu araştırmada Aşağı Seyhan Ovasında faaliyet gösteren sulayıcı gruplarının çalışma sistemleri ve sorunları incelenmiştir» özellikle Devlet Su işleri (DSî) kanallarının temizlik ve bakım işlerinin yapımı, suyun etkili olarak kullanılmasının saklanması, kaçak sulamayı önleme, sulama ücretlerinin tahsili gibi faaliyetleri ayrıntılı olarak incelenmiştir» Ayrıca, arattırma alanındaki sulama sorunları, sulayıcı gruplarının çeşitli sorunları ile bu grupların etkinliğini. artırma olanakları üzerinde de durulmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT This research is an attempt to examine ' the working systems and problems of the watering groups of The Lower Part of Seyhan Plain» It particularly deals with topics such as the maintanence of DSI channels using water efficiently, preventing the secret watering and collecting the irrigation fees» Furthermore» it examines the problems of irrigation, various of watering groups and the possibilities of increasing the groups efficiency in this 3.rma.