Kişniş (cariandrum sativuml.)'de farklı ekim sıklığının verim ve uçucu yağ oranı üzerine etkisi
- Tez No: 38806
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEZEN TANSI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
öz -v- Bu araştırma Adana ve Diyarbakır kişniş çeşitlerinin Çukurova koşullarında tarımı olanaklarını incelemek drog verimi, uçucu yağ miktarı ve kalitesi yönünden optimum ekim sıklığını saptamak amacıyla yapılmıştır. 5 farklı ekim sıklığı (20, 25, 30, 35, 40 cm) ve iki farklı çeşit (Adana ve Diyarbakır) uygulanmıştır. En yüksek tohum verimi Adana çeşidinde 247 kg/da ile 20 cm sıra arası mesafesinden, Diyarbakır çeşidinde 198 kg/da ile 40 cm sıra arası mesafesinden elde edilmiştir. En yüksek uçucu yağ verimi Adana çeşidinde 0.86 l/da 20 cm sıra arası mesafesinden, Diyarbakır çeşidinde 0.63 l/da 40 cm sıra arası mesafesinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-VI- ABSTRACT This study was conduted to find out the most suitable row spacing of coriandrin to Çukurova condition. For this purpose, five different row spacing (20, 25, 30, 35, 40 cm) and two cultivars were used as treatments, seed yield and volatile oil contents was determined. According to the result the highest seed yield (247 kg/da) 20 cm row spacing, Diyarbakyr with 198 kg/da form 40 cm row spacing. The highest volatile oil content was obtained at Adana with 0.86 1/da from 20 cm row spacing, Diyarbakrr with 0.63 1/da from 40 cm row spacing.