Kayseri ili 'Raşit Efendi Kütüphanesi'nde bulunan deri cilt kapakları üzerine bir araştırma
A study on leather binder in Kayseri Rashid Efendi Library
  1. Tez No: 388152
  2. Yazar: ŞENER KÜÇÜKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, El Sanatları, Information and Records Management, Crafts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada Kayseri İli“Raşit Efendi Kütüphanesi”nde yer alan Türk deri cilt sanatı ve süslemelerini içeren eser bilimsel yöntemlerle incelenmiştir. Bu amaçla yürütülen çalışmada derinin tarihsel gelişimi, ham derinin işlenmesi ve süsleme teknikleri, deri cilt sanatının tarihsel gelişimi, cilt çeşitleri ve cilt yapım aşaması analiz edilmiştir. Ciltçilik sanatının geleneksel özelliklerinin tanıtılması, korunması bu sanatın yaşatıldığını göstermesi açısından önemlidir. Ayrıca inceleme esnasında her örneğin ölçüleri, kullanılan renk, malzeme, süsleme ve teknik özellikleri ile ilgili bilgi formları oluşturulmuştur. Toplanan bilgiler, bilgi formunda yüzyıla göre sıralanarak, konu ile ilgili literatür rehberliğinde değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler“sonuç ve tartışma”bölümünde sunulmuş ve buna bağlı olarak öneriler yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Raşit, Kütüphane, Deri, Cilt, Sanat
Özet (Çeviri)
In this study, opuses in Kayseri Rashid Efendi Library including art and decoration of Turkish leather binding are analysed with scientific methods. In this ongoing study, historical development of leather, processing of raw hide and decoration techniques, historical development of leather binder craft, binder types and the phases of making binder are analysed. Advertising and protection of the traditional characteristics of binder craft is important for the continuation of this craft. Moreover, during this study, information forms are prepared regarding the measures, colour, equipment, decoration and technical characteristics of each example. The collected information is evaluated under the guidance of the literature related to the issue by ranking to the centuries on the information forms. Acquired data is represented in the“conclusion and debate”chapter and proposals are brought forward depending on this. Key Words : Rashis, Library, Leather, Binder, Craft