Yabancı dil olarak Türkçenin öğretiminde telaffuz becerisini geliştirmeye yönelik tekerleme ve ninnilerin kullanımı
Using lullabies and rhymes to improve pronounciation skills in teaching Turkish as a foreign languagemaster's thesi̇s
- Tez No: 388153
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER NURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmada yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilerin telaffuz ve dolayısıyla konuşma becerilerinin geliştirilmesi konu edinilmiştir. Araştırmanın temel amacı, Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin ninni ve tekerlemeler yardımıyla telaffuz eğitimlerini en iyi şekilde almalarını sağlamak, konuşma becerilerini Avrupa Dilleri Öğretimi Ortak Çerçeve Metninin belirlemiş olduğu ilkeler bağlamında ilerletmektir. Bu araştırmada ninni ve tekerlemelerden faydalanılarak etkinlikler oluşturulmuştur. Bu etkinliklerle öğrencilerin konuşma ve telaffuz becerileri geliştirilmek istenmiş aynı zamanda temel dilbilgisi yapıları sezdirilmeye çalışılmıştır. Çalışma esnasında Avrupa Dil Öğretimi Ortak Çerçeve Metnince belirlenmiş olan dil basamakları gözetilmiş ve çalışma başlangıç seviyesi olan A1-A2 ile sınırlanmıştır. Etkinliklerde kullanılan ninni ve tekerlemeler birçok kaynaktan taranmış ve yabancılara Türkçe öğretiminde ve özellikle telaffuz eğitiminde kullanılabilecek olanlar özenle tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda halk edebiyatının ürünleri olan ninni ve tekerlemeler ile yabancı dil öğretiminin ana unsurlarından olan konuşma ve telaffuz becerisi arasında çok yakın bir ilişki belirlenmiştir. Bu alanda telaffuz eğitimin geliştirilmesi için öneriler sıralanmış, ilerleyen dönemlerde alanda çalışma yapacak bilim adamları için tavsiyelerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Yabancılara Dil Olarak Türkçenin Öğretimi, Telaffuz Becerisi,KonuĢma Becerisi, Halk Edebiyatı, Ninni, Tekerleme
Özet (Çeviri)
By this research, it is target ted to in prove the pronunciation and accordingly the speaking skills of the students who learn Turkish as a foreign language. The main target of this research is to help Turkish learning students get their speaking and pronunciation education perfectly by means of rhymes and lullabies and to make them improve themselves acoording to the principles of EUROPIAN LANGUAGE LEARNING COMMON RFAME.In this research activities were produced by usingrhymes an lullabies. (the quantity of the activities can be written here). By these activities, it was aimed to improve students' speaking and pronounciation skills, and at thesame time to make them perceive the basic linguistic structures. During there search, the language levels accordingto EUROPIAN LANGUAGE LEARNING COMMON FRAME were taken into consederation. These search was restricted by the beggining levels A1-A2. Rhymes and lullabies used in the activities were collected from a variety of sources and those which can be used in Turkish learning especially pronuncition learning were selected carefully. At theend of there search, it is detected that there is a close relation between the speaking and pronunciation skills which are among the basic skills of language learning and rhymes and lullabies. At thispoint, suggestions for improving pronunciation training were presented. Suggestions were presented also forthe scientists who will work at this field in the future. KeyWords : Teaching Turkish to foreigners, Pronouniation Skills, Speaking Skills, Folk Literature, Lullaby, Rhymes