Sekizinci sınıf Türkçe dersi ortak sınavı sorularının öğretim programına göre değerlendirilmesi
An evaluation of 8th grade Turkish test questions of the common exam in teog on the basis of the curri̇culum
- Tez No: 388160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ TEMİZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş'te 8. sınıflara uygulanan Ortak Sınav Türkçe sorularının İlköğretim Türkçe Dersi (6, 7, 8. Sınıflar) Öğretim Programı'yla örtüşme düzeyini, uygunluğunu ve programda belirtilen kazanımları ne derece ölçtüğünü belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada“Madde Kökü Tarama”ve“Anket”yöntemleri kullanılmıştır.“TEOG Ortak Sınavı Türkçe Testi'nde yer alan sorular, İlköğretim Türkçe Dersi (6, 7, 8. Sınıflar) Öğretim Programı'nda belirtilen kazanımları (bilgi, beceri, davranış ve alışkanlıkları) ölçme konusunda yeterli midir?”sorusu çalışmamıza temel teşkil etmiştir. Çalışmamızın ana problemini oluşturan bu sorunun cevabını bulabilmek için örneklemimizi oluşturan 28 Nisan 2014 8. Sınıf II. Dönem Türkçe Dersi Ortak Sınavı A Kitapçığı'nda bulunan 20 sorunun tamamı İlköğretim Türkçe Dersi (6, 7, 8. Sınıflar) Öğretim Programı'nda belirtilen öğrenme alanı amaç ve kazanımlarıyla tek tek karşılaştırılmış, bu soruların programda belirtilen hangi öğrenme alanı ve kazanımlarla örtüştüğü ve ne düzeyde örtüştüğü belirlenmiştir. Elde edilen sonuçların test edilmesi için Ankara ili ve ilçelerindeki ortaokullarda görev yapmakta olan ve uzman grubunu temsil eden 20 Türkçe öğretmeninin bir anket yardımıyla düşünceleri alınmıştır. Uzman grubunu oluşturan öğretmenler, kendileri için hazırlanmış olan anketlerde verilen bir kazanım ve o kazanımla örtüştüğü, o kazanımı ölçtüğü düşünülen bir soruyu incelemişler;“Evet, bu soru, bu kazanımı ölçmektedir.”,“Bu soru, bu kazanımı kısmen ölçmektedir.”,“Hayır, bu soru, bu kazanımı ölçmemektedir.”seçeneklerinden birini işaretleyerek düşüncelerini belirtmişlerdir. Sayısal ifadelere dönüştürülen öğretmen görüşleri tablolara yansıtılmış, tablolar yardımıyla analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, çoktan seçmeli testlerin yapısından; çoktan seçmeli testlerin Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda belirtilen öğrenme alanları (Dinleme/İzleme, Konuşma, Okuma, Yazma) ve Dil Bilgisi kazanımlarını tamamen ölçmede tek başına yeterli ve uygun bir ölçme aracı olmadığından; sınavdaki madde (soru) sayısı (20) sınırlılığının ve her bir maddenin yalnız bir kazanımı ölçmesi gerektiği genel geçer ölçme kuralının doğal bir sonucu olarak programda belirtilen 194 kazanımın tamamının 20 madde ile ölçülemeyeceğinden 28 Nisan 2014 8. Sınıf II. Dönem Türkçe Dersi Ortak Sınavı sorularının İlköğretim Türkçe Dersi (6, 7, 8. Sınıflar) Öğretim Programı'nda belirtilen kazanımları ölçmede yetersiz kaldığı anlaşılmıştır. İlköğretim Türkçe Dersi (6, 7, 8. Sınıflar) Öğretim Programı ile öğrencilere Dinleme/İzleme, Konuşma, Okuma, Yazma öğrenme alanı ve Dil Bilgisi kazanımlarının verilmesi, kazandırılması hedeflenmektedir. Bu sebeple öğrencilerin Türkçe dersi akademik başarılarını, programda belirtilen kazanımların ne kadarını edindiklerini tam olarak ve yeterli düzeyde ölçebilmek; ya dört öğrenme alanı ve Dil Bilgisi kazanımlarını tam ve yeterli düzeyde, tek başına ölçebilecek bir ölçme aracı geliştirmekle ya da her öğrenme alanı ve Dil Bilgisi için, bu öğrenme alanları ve Dil Bilgisi kazanımlarını ayrı ayrı, tam ve yeterli seviyede ölçebilecek birden fazla ölçme aracı tercih etmekle mümkün olabilir. Anahtar Kelimeler : Ortak Sınav, Türkçe Dersi Soruları, Teog.
Özet (Çeviri)
This study aims to find out to what extent the Turkish questions asked at the 8th Grade TEOG (the transition from the Primary Education to Secondary Education) Examoverlaps the Primary Education Turkish Class Curriculum (6,7 and 8th Grades) and to what extent they asses the objectives given in the Curriculum. A“Screening Method”and a“Questionnaire”were administered. The research question in this study is“ Are the questions in the Turkish Test of the TEOG Exam sufficient in assessing the objectives (knowledge, skills, behaviours, and habits) stated in the Primary Education Turkish Class Curriculum ( 6,7 and 8th Grades) ?”. In order to answer this question, the 20 questions in the 8th Grade 2nd Term TEOG Exam Turkish Test dated 28 April 2014 were compared one by one to the objectives stated in the Primary Education Turkish Class Curriculum (6,7 and 8th Grades) to determine which questions overlap with which objectives and to what extent they overlap. In order to test the findings, a questionnaire was administered to 20 Turkish teachers representing the expert group and working in Ankara and its towns. The teachers who form the expert group examined each objective and each question thought to be overlapping and assessing that objective in the questionnaire and stated their opinion as“Yes, I think this question assesses this objective”or“This question assesses this objective to some extent”or“No, this question does not asses this objective”. These teacher remarks were converted into numeric data in the form of tables and analyzed by the help of these tables. As a result, it was decided that the questions in the 8th Grade 2nd Term TEOG Exam Turkish Test dated 28 April 2014 were insufficient in assessing the objectives stated in the Primary Education Turkish Class Curriculum (6,7 and 8th Grades) because of the structure of the multiple choice test items, because of the fact that multiple choice tests are not solely sufficient and suitable instruments to measure the objectives related to the skills (Listening, Speaking, Reading, Writing) and Grammar and stated in the Primary Education Turkish Class Curriculum and because, as a result of the limited number of the items (20) in the exam, and as a natural consequence of the widely accepted assessment and evaluation principle saying that one item should only assess one objective, it is not possible to assess the 194 objectives stated in the curriculum using 20 items. The Primary Education Turkish Class Curriculum (6, 7 and 8th Grades) aims to make students gain language skills (Listening, Speaking, Reading, Writing) and Grammar skills. In this respect, it is only possible to assess the students' academic achievement in Turkish and measure sufficiently and exactly to what extent they achieve the objectives stated in the Curriculum by either developing one single instrument which can assess the four skills and grammar sufficiently and exactly or giving preference to multiple instruments which can assess the objectives for every skill and grammar separately. Key Words : Turkish Test Questions, Common Exam, Teog.