Sosyal oyunun 48-69 aylık çocukların ahlaki ve sosyal kural algılarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of social play to moral and social rule perception in 48-69 month children
  1. Tez No: 388159
  2. Yazar: SİBEL GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BELGİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, Sosyal Oyun Eğitim Programının okul öncesi dönemdeki 48-69 aylık çocukların ahlaki ve sosyal kural algılarına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubunu Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Gölbaşı merkezinde bulunan iki ilkokulun anasınıflarına devam eden 48-69 aylık çocuklar oluşturmuştur. Araştırmanın deney ve kontrol grupları rastlantısal atama yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Araştırmaya 22 çocuk deney grubu, 23 çocuk da kontrol grubu olmak üzere toplam 45 çocuk katılmıştır. Araştırma deneme modelinde olup kontrol gruplu öntest-sontest modeli uygulanmıştır. Çocukların kişisel bilgilerinin edinilmesi için“Kişisel Bilgi Formu”, çocukların ahlaki ve sosyal kurallarla ilgili bilgilerini tespit etmek için ise Smetana (1981) tarafından geliştirilen“Ahlaki ve Sosyal Kural Ölçeği”kullanılmıştır. Deney grubu olarak seçilen gruba Sosyal Oyun Eğitim Programı haftada üç gün olmak üzere toplam sekiz hafta uygulanmıştır. Eğitimden sonra ön testte uygulanan ölçekler deneme ve kontrol grubundaki çocuklara tekrar uygulanmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasından sonra SPSS programına girilen veriler düzenlenerek analize hazır hale getirilmiştir. Kovaryans Analizi (ANCOVA), Karışık Desen ANOVA, parametrikliğin gereklerinin yerine gelmediği durumlarda da non-parametrik testlerden Mann-Whitney U ve Willcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the effect of Social Play Education Program to moral and social rule perception in 48-69 months children at preschool period. The working group of this research was composed of 48-69 months children who are attending to two preschool education institution at Gölbaşı affiliated to Ankara Province Ministry of National Education. The experimental and control groups of the research were determined using random appointment method. In total 45 children attended the research, 22 of which are experimental and 23 of which are control group. The research was in test model where initial test-final test model with control group was utilised.“Personal Information Form”was used to gather personel information of the children while“Moral and Social Rule Scale”which was developed by Smetana (1981) was used to gather children's knowledge about moral and social rules. The Social Play Education Program was applied to the group selected as experimental group for eight weeks, three days per week. After the education, the scales applied at the initial test was applied again to children both in experimental and control groups. After collection of research data set, the data which are input to SPSS program were arranged in order to get them ready to be analysed. Analysis of covariance (ANCOVA), Analysis of variance (ANOVA) or in conditions where parametricness requirements are not met a non-parametric test named Mann-Whitney U ve Willcoxon Signed Rank Test was utilised.