Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin üçgenler konusundaki matematiksel başarıları ile Van Hiele geometri düşünme düzeyleri ilişkisinin incelenmesi
The study of relation between 8th grade students' mathematical success on the subject of triangles and Van Hiele thought levels
  1. Tez No: 388163
  2. Yazar: BURCU BAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURSUN SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, ortaokul 8. Sınıf öğrencilerinin üçgenler konusuna yönelik matematiksel başarılarının ölçülmesi ve öğrencilerin Van Hiele düzeylerine göre analiz edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubunu 2013-2014 eğitim öğretim yılı bahar döneminde, Ankara ilinde bulunan, MEB'e bağlı iki ortaokulda öğrenim gören toplam 134 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında Usiskin (1982) tarafından geliştirilen ve Duatepe (2005) tarafından Türkçe'ye çevirilen Van Hiele geometrik düşünme testi ve araştırmacı tarafından geliştirilen 15 soruluk geometri başarı testi kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesi, SPSS-22.0 programı kullanılarak bilgisayar ortamında yapılmıştır. Cinsiyet değişkenine göre başarı testi puanları incelenirken“Bağımsız Gruplar T Testi”kullanılmıştır. Van Hiele düşünme düzeylerine cinsiyet değişkeninin etkisi araştırılırken ise veriler“Pearson Ki Kare”testi ile analiz edilmiştir. Karşılaştırmalarda anlamlılık 0.05 düzeyinde test edilmiştir. Başarı testinden alınan puanların Van Hiele düzeylerine göre dağılımı incelenirken yüzde ve frekans tablolarından yararlanılmıştır. Öğrencilerin başarı testinden aldıkları puanlarla Van Hiele düşünme düzeyleri arasındaki ilişki incelenirken ise“Spearman Korelasyon Testi”kullanılmıştır. Öğrencilerin iki testten aldıkları puanlar arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki olup olmadığına bakılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğrencilerin birçoğunun geometrik düşünme düzeyi bulunması gerekenden düşük çıkmıştır. Öğrencilerin geometrik düşünme düzeyleri ve geometri başarı testinden aldıkları puanlar arasında cinsiyet değişkeni açısından anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Öğrencilerin Van Hiele testinden aldıkları puanlarla başarı testinden aldıkları puanlar arasında ise pozitif yönlü güçlü bir ilişki olduğu gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Van Hiele Geometri DüĢünme Modeli, geometri öğretimi, üçgenler
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to measure 8 grade students' mathematical skills on the subject of triangles and analyze students according to Van Hiele levels. In this research, scanning model, one of researching methods, was used. The study group of this research consists of 134 students that had education in the spring term of 2013-2014 education in two schools in Ankara that belong to the Ministry of National Education. While adding the research data, Van Hiele Geometric Thought Test, which was developed by Usiskin (1992) and translated into Turkish by Duatepe, and a geometry test with 15 questions that were developed by the researcher were used. The analysis of the data was done on computers by using SPSS-22.0 program. While analyzing the grades of achievement test in terms of gender variable,“independent group t-test”was used. While researching the influence of gender variables on Van Hiele Thought Levels, the data was analyzed by Pearson Chi Square. Significance was tested at a level of 0.5 in comparisons. While analyzing the range of marks scored in achievement tests according to Van Hiele levels, percentage and frequency diagrams were applied. While analyzing the correlation between the marks that students scored in achievement test and Van Hiele Thought Levels, Spearman Correlation Test was used. It was checked whether there was statistically a significant relation between the marks that students scored in two tests. According to the findings of research, many students' geometric thought level was tested lower than the research aimed. A significant difference in terms of gender variable wasn't observed between students' geometrical thoughts and the marks that they scored in achievement tests. It was observed that there is a strong positive directional relation between the marks that students scored Van Hiele test and achievement tests. Key Words : Van Hiele Geometric Thinking Model, geometry teaching. triangles