Ankara ili Devlet Resim ve Heykel Müzesindeki Şark odasının mimari süslemesi üzerine bir çalışma
Ankara state Painting and Sculpture museum in Ankara province oriental room a study on the architectural decoration
- Tez No: 388164
- Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN ÇETİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışma Cumhuriyet Dönemi Ulusal Mimarlık akımı çerçevesinde Mimar Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından yapılan ve günümüzde Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi olarak hizmet veren binanın içinde yer alan Şark odasının günümüzdeki durumunun saptanması, mimari özelliklerine dikkat çekilmesi, Şark odası hakkında toplumun bilgilendirilmesi ve farkındalık yaratılması amacı ile yapılmıştır. Geleneksel Türk odası fikrinden yola çıkılarak Türk sanatının güzel elemanlarının kullanılmasına özen gösterilen odanın tarihine, fonksiyonuna dikkat çekilerek Şark odası bezemelerinin belgelenerek bir kaynakta toplanması sağlanmıştır. Araştırmanın sonuçlarının analiz ve yorumlanmasında frekans ve yüzde dağılımları dikkate alınmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, Şark odasının mimari süslemesinde genellikle uygulanan tekniğin sıva üzerine uygulanan kalem işi tekniği olduğu görülmüştür. Mimari süslemelerde en fazla bitkisel bezemelerin kullanıldığı tespit edilmiştir. Ayrıca süslemelerin çoğunlukla tavanda yer aldıkları gözlemlenmiştir. Şark odasının mimari süslemelerinde kullanılan renklerde ise ağırlıklı olarak cam göbeği rengin hakim olduğu, en az olarak kırmızı ve kavun içi renklerinin kullanıldığı saptanmıştır Anahtar Kelimeler : ġark Odası, Vitray, Kalem ĠĢi, Maden Sanatı
Özet (Çeviri)
This work within the framework of national architecture movement in the Republican period Architect Arif Hikmet Koyunoğlu, and today made by the Ankara State painting and Sculpture Museum located in the building that serves as the present status of the Oriental room pay special attention to the identification, withdrawal of architectural features, the Oriental room informing and awareness of society about the purpose of the creation is made with. Traditional Turkish room beautiful elements of Turkish art, on the basis of the idea of the use of the history, function room shown attention drawing attention to document collection of a resource of the Oriental room decoration is provided. The results of the investigation, analysis and interpretation of frequency and percentage distributions is taken into account. The research results obtained are evaluated, the Oriental room is typically implemented in architectural decoration technique of plaster that is applied to the engraving technique has been seen. The greatest architectural decoration has been found using vegetable motifs. Also, they have been observed mostly in the ceiling of decorations. The Oriental room is mainly used in architectural decoration colours cyan color is dominant, as in-at least the use of color red and melon were identified. Key Words : Oriental room,Glass,Stenciled,Mine art