Konya Etnoğrafya Müzesindeki Maraş işi bir örneğin bilgisayar destekli nakış makineler için Accurate4 nakış desen sisteminde uygulanması
In embroidery pattern for implementation Accurate4 Maraş work systems such an embroidery machine computer aided in Konya Etnografya Museum
- Tez No: 388162
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Geleneksel el sanatlarımız arasında önemli bir yere sahip olan işlemelerimizin eşsiz bir türü olan Maraş (Dival) işi; Araştırma kapsamında sanat, el sanatları, işleme sanatı ve dival işinin tarihsel gelişimleri incelenmiş, Konya Etnoğrafya Müzesindeki Maraş İşi bir örnek alınarak bilgisayar destekli nakış makinesi için Accurate4 nakış desen sisteminde uygulandı. Günümüzdeki teknolojilerin gelişimi nakış alanını da etkilemiş, geliştirilen bilgisayar destekli nakış makinelerinin kullanımı yoğunlaşmıştır. Böylece daha kısa zamanda, daha ucuza, daha az insan gücü ile üretim sağlanmıştır. Ancak işlemelerin; ticari kaygılarla ve eğitimsiz bireylerce yapılması; sanatsal nitelik taşıyan geleneksel işlemelerimizin özünden uzaklaşmasına ve giderek yozlaşmasına neden olmaktadır. Kendine özgü estetik çizgisi ve teknik özellikleri bulunan Maraş (Dival) İşi tekniğinin günümüzde Bilgisayar Destekli Nakış Programları ile özüne bağlı kalınmadan uygulandığı gözlenmektedir. Bunun çözümü ancak Türk nakışlarının özelliklerini bilen, bunları bilgisayar destekli nakış programlarında uygulayabilmek için gerekli bilgisayar eğitimi almış, bilgisayarlı makinede desen tasarımı ve üretim yapabilecek elemanlarla sağlanabilir. Değişen teknolojiye paralel olarak sanayinin gelişen gereksinimlerine cevap verebilen nitelikli işgücünü yetiştirebilmek için, eğitim programlarının teknolojideki gelişmelere göre sürekli olarak güncellenmesi gereklidir. Araştırmada, Maraş (Dival) İşinin aslına uygun olarak günümüze kazandırılması, bilgisayarlı nakış makinelerinde uygulanması için desen tasarımlarını hazırlama, tüm aşamaları içeren öğretim programı önerisi hazırlama ve benzer çalışmalara örnek oluşturması amaçlanmıştır. Konya etnoğrafya müzesindeki20 adet Maraş (Dival) İşi ürünün fotoğrafları çekilmişmiştir. Bu örneklerden özgün bir ürünün üzerinde karar verilerek bilgisayar destekli nakış makinesinde Accurate4 nakış desen sisteminde uygulanmıştır. Yapılan inceleme sonucunda müzede bulunan Maraş (Dival) İşi ürünlerin örtü, uçkur, çevre, pano, masa örtüsü, yastık yüzü, dikdörtgen örtü oluştuğu belirlenmiştir. Ürünlerde en fazla balıksırtı, Düz sargı, Verev sargı, delikli sargı, hasır iğne teknikleri kullanılmıştır. Ayrıca kurt tırtıl yardımcı süsleme malzemeler kullanılmıştır. Ürünlerin işlemesinde kullanılan iplik rengi olarak çoğunlukla sarı sim, sarı tel, mercan rengi kullanılmıştır. Maraş (Dival) işi ürünlerin yarıdan fazlasında sarı sim kullanılmıştır. Maraş (Dival) İşi ürünlerde bezeme konusu olarak büyük çoğunluğunda bitkisel motifler kullanılmıştır. Ürünlerin yarıdan fazlası düzgün tekrarlamalarla yapılan düzenlemelerle işlenmiştir. İncelenen ürünlerden örnek desenler çizilmiştir. Hazırlanan desenlerin Accurate4 Nakış Desen programında Maraş (Dival) İşi iğne teknikleri kullanılarak desen tasarımları yapılmıştır. Hazırlanan desen kalıpları bilgisayarlı nakış makinelerinde denenerek kalıp üzerinde düzeltmeler yapılmış ürüne dönüştürülmüş ve bu programla bilgisayarlı nakış makinelerinde Maraş (Dival) İşi uygulanabileceği sonucuna varılmıştır. Accurate4 Nakış Desen Programında Geleneksel Türk Nakışlarından olan Maraş (Dival) İşinin karakteristik özelliklerinin bozulmadan gelecek nesillere aktarılarak günümüz teknoloji ile bütünleşik olarak sürekliliğinin sağlanması ve nakış sektöründe uygulanarak yaygınlaştırılması, ancak bu eğitimi almış nitelikli bireylerle gerçekleştirilmesi mümkündür. Anahtar Kelimeler : ĠĢleme, MaraĢ (Dival) ĠĢi, Accurate4,
Özet (Çeviri)
Among our traditional handicrafts, a unique species which have an important place in our processing Maras (Divali) work; Within this research, arts, crafts, processing examined the historical development of art and divalent business, the Ethnographic Museum in Konya Maras was performed in a job modeled system for computer-aided embroidery machine embroidery designs Accurate4. Have influenced the development of the embroidery area of today's technology, the use of improved computer-aided embroidery machine has intensified. Thus, less time, less expensive, less production is provided by manpower. However, the processing; done by untrained individuals and commercial concerns; to move away from the essence of our traditional processing which leads to increasing corruption and artistic qualities. Located unique aesthetic style and specifications Maras (Divali) today with the work of art Computer Aided Embroidery is observed that the implementation of programs without being bound to the core. The solution to this, but knowing the characteristics of Turkish embroidery, they have received computer training computer aided embroidery required to implement the program, provided with computerized machines in pattern design and production staff to do. In parallel with the changing technology industry can respond to emerging needs in order to train the skilled labor force, it is necessary to be constantly updated according to the developments in technology training programs. In the study, Maras (Divali) today Gaining according to the original, to prepare the pattern design to the implementation of computerized embroidery machine, proposal preparation curriculum includes all stages and is intended to be an example for similar studies. Ethnography Museum in Konya 20 Maras (Divali) has photographed the work of the product. Are decided on an original product of these examples were applied in computer-aided embroidery machine embroidery designs Accurate4 system. As a result of the examination in the museum Maras (Divali) of the job on the product cover, waistbands, environment, boards, table cloths, cushion covers is defined as consisting of a rectangular cover. Most herringbone in products, flat coil, bias winding, winding holes, mesh needle techniques are used. Also founded caterpillars help dressing materials were used. The thread color used in the processing of products now mostly yellow, yellow wire, coral color is used. Maras (Divali) silver yellow was used in more than half of the work product. Maras (Divali) floral motifs as decoration in the majority of subject goods are used in the job. More than half of the products are finished with the arrangements made with regular repetition. Examples are drawn from the review of product designs. In Accurate4 Embroidery Design program prepared pattern Maras (Divali) pattern designs are made using the Job needle techniques. Prepared design patterns in computerized embroidery machine converted to products made in these programs on the tried mold corrections and computerized embroidery machine Maras (Divali) concluded the job can be applied. Accurate4 Embroidery Design Programme at Maras, one of the traditional Turkish embroidery (Divali) Business of transferring to future generations from the deterioration of the characteristics of the provision of integrated as continuity with today's technology adoption and application of the embroidery industry, but to be carried out by qualified individuals who have received this training possible. Key Words : Processing, Maras work, Accurate4,