Güzel sanatlar eğitimi öğrencilerinin öğretmen öz yeterlik inançlarının belirlenmesi
Evaluati̇on of self effi̇ci̇ency levels i̇n fi̇ne art teacher candi̇dates
  1. Tez No: 388189
  2. Yazar: AYKUT ATEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAN SAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırmada güzel sanatlar eğitimi resim-iş bölümü öğrencilerinin öğretmen öz yeterlik inançlarının bazı değişkenlere göre incelenmesini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini; Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim-İş Anabilim Dalında 2013-2014 öğrenim gören eğitim öğretim yılında 3. Sınıf düzeyinde 253 ve 4. Sınıf düzeyinde 123 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma kapsamındaki resim bölümü öğrencileri cinsiyetleri bakımından 276'sı kız, 100'ü ise erkek olarak dağılım göstermektedir. Mezun oldukları liseye göre ise güzel sanatlar lisesinden mezun olan 116 öğrenci, diğer lise türlerinden mezun olan 260 öğrenci araştırmaya katılmıştır. Araştırmanın örneklemini oluşturan Gazi Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü öğrencilerinin (öğretmen adaylarının) öz yeterlik inançlarını ortaya çıkarmak ve öz yeterlik inançları bağlamında“cinsiyet, sınıf düzeyleri (3.sınıf ve 4.sınıf), mezun oldukları lise”değişkenlerine göre öğretmen öz yeterlik ölçeğinde“derse öğrenci katılımını sağlama, derste öğretimsel stratejileri kullanma ve sınıf yönetimi”boyutları bakımından bir farkın olup olmadığının belirlenmesinde Independe-Sample T-Testi uygulanmıştır. Verilerin toplanma aşaması için araştırmada resim öğretmeni adaylarının 'öğretmenlik öz yeterlik'lerini belirlemek için 'öğretmen öz yeterlik ölçeği' kullanılmış, ölçme aracı ise Tschannen-Moran ve Hoy (2001) tarafından geliştirilen ölçekten elde edilen veriler ile yapılmıştır. Bu aracın Türkçeye adaptasyonu ise öz yeterlik konusunda incelemeler yapan Yeşim Çapa, Jale Çakıroğlu ve Hilal Sarıkaya tarafından“Öğretmen Öz Yeterlik Ölçeği Türkçe Uyarlaması Geçerlilik ve Güvenirlilik Çalışması”adıyla yapılmıştır. Elde edilen istatistiksel analizler sonucunda, resim öğretmeni adaylarının“cinsiyet, sınıf düzeyleri (3. ve 4. sınıf) son olarak da ”mezun oldukları lise" değişkenleri bakımından, resim dersine ilişkin öz yeterlik inanç düzeylerinde ve söz konusu bu değişkenler açısından derslerine öğrenci katılımı sağlama, derslerinde öğretimsel stratejileri kullanma ve sınıf yönetimi boyutlarında öz yeterlik inanç düzeylerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunamamıştır. Fakat araştırmaya katılan öğrencilerin özyeterliklerinin oldukça yeterli düzeye yakın bir dağılım gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Özyeterlik, Resim Öğretmeni Öz yeterliği, Resim Eğitimi
Özet (Çeviri)
In this study, different variables that effected perceived self efficacy status in students of Painting teaching was measured. Questionares were given to a total of 378 students at Department of Art Education at Gazi University and Konya Necmettin Erbakan University. Students from the 3rd year constituted 253 and 4th year constituted 123 of the questionares in the 2013-2014 teaching year. The students in the painting teaching department were 276 female and 100 male. 116 of the students had graduated from an Art high school while the rest came from different high schools. Students were divided into subgroups according to their gender, class (3rd or 4th) and high school they graduated from and questionnaires in teaching perceived self efficieny were used to asses“efficiency in student engagement, efficiency in instructional strategies, efficiency in class management”and statistical analyses was done using independent sample t-test for any statistically significant differences. The questions were obtained from Tschannen-Moran & Hoy (2001) translated into Turkish by Yeşim Çapa, Jale Çakıroğlu and Hilal Sarıkaya as“Öğretmen Öz Yeterlik Ölçeği Türkçe Uyarlaması Geçerlilik ve Güvenirlilik Çalışması”. Results: Statistical analyses showed no statisitcally difference within and between groups regarding“efficiency in student engagement, efficiency in instructional strategies, efficiency in class management”in students regarding their gender, class (3rd or 4th) difference and thehigh school they graduated from. But analyses showed thet all the students were within an acceptable level of pereceived self efficiency. Key Words : Self Efficiency Self Efficiency İn Art Teachers, Painting Education