Halk oyunları öğretiminde hareket notasyonu (Laban) ve geleneksel metodun öğrenme başarısı açısından karşılaştırılması
In turkish folk dance teaching comparision the movement notation (Laban) and traditional method according to the learning succsess
- Tez No: 388188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHSİN HAZAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bale ve Dans, Eğitim ve Öğretim, Halk Bilimi (Folklor), Ballet and Dance, Education and Training, Folklore
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada Halk Oyunları öğretiminde Hareket Notasyonu (Laban) ve Geleneksel Metodun öğrenme başarısı açısından karşılaştırılması hedeflenmiştir. Araştırmanın hedefleri doğrultusunda 14 haftalık bir çalışma takvimi hazırlanmıştır. Bu çalışma takviminde, önce Laban Hareket Notasyonuna ait semboller öğretilmiş, sonra da bu semboller Türk Halk Oyunlarında yer alan motiflerle örneklenmiştir. Bu sayede hem notasyon sisteminin kolay kavratılması hem de halk oyunlarının kolay öğrenilmesi bakımlarından iki taraflı bir fayda sağlanmaya çalışılmıştır. Araştırmada gerçek deneme modellerinden“sontest kontrol gruplu model”kullanılmıştır. Bu modelde grupların yansız atama ile oluşturulmasına dikkate edilmiş ve bu durum yeterli olarak kabul edildiği için ön test uygulamasına ihtiyaç duyulmamıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümü'nde 2013-2014 eğitim-öğretim yılında okuyan 2. ve 3. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Deney grubu n=14, kontrol Grubu n=14 dür. Verilerin analizinde hangi istatistik tekniğinin uygulanmasının tespiti için normallik testi yapılmıştır. Araştırmada veri sayısı 28 olduğu için“Shapiro-Wilk”normallik testi yapılmıştır. Yapılan analizde“Shapiro-Wilk”testinin“Sig.”Değeri; 0.09>0.05'den büyük olduğu için verilerin normal dağılımda olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Dolayısıyla araştırmada parametrik analizler kullanılmıştır. Alt problemlerin çözümlenmesinde betimsel istatistiklerden aritmetik ortalama ve standart sapmadan, puan ortalamalarının gruplar arası karşılaştırılmasında 0.05 anlamlılık düzeyinde ilişkisiz örneklem (bağımsız gruplar) ve grup içi karşılaştırmalar da ilişkili örneklem (bağımlı gruplar) t-testi uygulanmıştır. Araştırmada deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin öğrenme başarıları hem bireysel hem de grup ortalamaları temel alınarak hesaplanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda deney grubunun yani Laban yönteminin uygulandığı grubun gerek grup ortalaması gerekse bireysel öğrenme başarısının daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Türk Halk Oyunları, Laban Hareket Notasyonu, Geleneksel Yöntem, Öğrenme BaĢarısı
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to compare the movement notation (Laban) and Traditional method, which is used The Turkish Folk Dance Teaching, according to the success of teaching. For this aim Laban Teaching shedule was prepared to be applied forteen weeks. In this shedule first Laban Movement Notation's symbols were teached after that these symbols were written with Turkish Folk Dances' motifs. By this way either notation system was teached easily or Turkish Folk Dances. For this research the experimental method was used. This model has been considered to be formed by randomly assigning groups, because thid is considered adequate there is no need top re-test application. Working group of the research (n=28) constitutes Sakarya University State Conservatory studying 2nd and 3rd grade students in 2013-2014 academic year at the Department of Turkish Folk Dances. Experimental group (n=14), control group (n=14). Normality was performed to detect the which statistical techniques application for analyzing the datas. Because the number of datas 28“Shapiro-Wilk”normality test was applicated. Because ın this analysis“Sig”value is greater than 0.09>0.05 it was cocluded that the normal distribution. thereby paramertic analysis was used. Arithmetic average of the descriptive statistic in this the analysis of sub-problems and standart deviation; the average score fort he comparison between groups at 0.05 significance level of unbound sample t-test was used intra-group comparision also related samples. In this research teaching succsess mesures were calculated on both group and individual in the groups of experimental and control. the findings are in line the success of experimental groups are higher than the control groups. Key Words : Turkish Folk Dances, Laban Movement Notation, Traditional Method,