1968-2012 yılları arasında 4. ve 5. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarında yer alan girişimcilik becerilerinin içerik analizi
Content analysis of entrepreneurship skills in the 4th and 5th grade social sciences coursebooks written between 1968 and 2012
  1. Tez No: 388201
  2. Yazar: NURİYE İN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL GELİŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Türkiye'deki genç nüfus potansiyelinin ekonomik bir fırsata dönüşmesi için girişimcilik eğitimi ve girişimcilik kültürünün gelişmesi önemli bir etkendir. Yapılan araştırmalar, diğer ülkelerle kıyaslandığında, Türkiye'de girişimciliğin yetersiz olduğunu göstermiştir. Girişimciliğin ülkemizde son yıllarda daha çok üniversitelerin bazı bölümlerinde ve meslek liselerinin bir kısmında ders olarak öğretilmesi girişimcilik eğiliminin artması için yeterli değildir. Oysaki girişimciliğin küçük yaşlarda öğrenilmesi ülkede hem girişimcilik kültürünün oluşmasını hem de ekonomik ve sosyal birçok sorunun ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Bu sonuçtan hareketle girişimcilik becerilerinin somut olarak aktarıldığı ders olan Sosyal Bilgiler Dersi Kitaplarında geçmişten günümüze nasıl yer aldığını araştırmak çalışmanın temel amacıdır. Araştırma, 1968, 1998 ve 2004 Sosyal Bilgiler Dersi Programlarına uygun olarak yazılmış her programdan 2 şer tane olmak üzere 6 tane 4. ve 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitapları ile sınırlandırılmıştır. 1968 yılında hazırlanan program ile Sosyal Bilgiler Dersi ilk kez ayrı bir ders olarak okutulmaya başlandığı için araştırmadaki kitapların başlangıç yılı 1968 olarak belirlenmiştir. Kitaplarda incelenen beceriler 2004 yılı Sosyal Bilgiler programında geçen girişimcilik becerileri ve ilgili literatür taranarak belirlenen becerilerden oluşmaktadır ve bu beceriler kişisel, iletişimsel ve ekonomik olmak üzere üç grupta toplanmıştır. Kitaplardaki girişimcilik becerileri içerik analizi yoluyla taranarak, yüzde ve frekans tabloları çıkarılarak yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda kitaplarda kişisel girişimcilik becerilerinden azim, risk alma, fırsatları değerlendirme, başarma arzusu, güvenirlilik, liderlik, inisiyatif gösterme ve sıkı çalışma; yenilikçi fikirler sunma, ürünler tasarlayabilme ve yaratıcık ve sorumluluk becerilerine göre daha az yer almıştır; iletişimsel girişimcilik becerilerinden ikna etme, başkalarıyla çalışmaya göre az oranda bulunmuştur; ekonomik girişimcilik becerilerinden meslekleri ve iş yerlerini tanıma, başarılı girişimcileri tanıma ve girişimcilerin karşılaştığı zorlukları anlama; ekonominin temel kavramlarını bilme, kişilerin ekonomideki rolünü keşfetme becerilerine göre daha az oranda bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Girişimcilik, Girişimcilik Eğitimi, Girişimcilik Becerileri, Sosyal Bilgiler Ders Kitabı
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is a significant element for transforming the potential of high young people population of Turkey into an economic opportunity. Studies show that entrepreneurship in Turkey isn't adequate when compared to other countries. Although entrepreneurship has been taught at some departments of universities and some of vocational high schools recently, it isn't adequate to develop entrepreneurship's tendency in Turkey. However, when entrepreneurship is taught younger students, it will both improve entrepreneurship culture and solve economical and social problems. Considering these facts, the aim of the study is to analyse how entrepreneurship skills are taught in the Social Sciences Course Books which convey entrepreneurship skills perceptibly in the course of time. The study was limited with six Social Sciences course books belonging to fourth and fifth grades, two of them taken from the curriculum of 1968, two of them taken from the curriculum of 1998 and two of them taken from the curriculum of 2004. Due to the fact that in the year of 1968 Social Sciences were accepted to be taught as a separate lesson, 1968 was chosen as the starting year of this study. Entrepreneurship skills which were analysed in this study were selected from the entrepreneurship skills existed in the curriculum of 2004 and the related literature which includes entrepreneurship. In addition, these skills were categories into three groups such as personal, communicational and economical. The data was acquired via content analysis and assessed and indicated with tables showing frequency and percentage. The results of the study revealed that personal skills like being ambitious, taking risks, exploiting opportunities, working hard, reliability, the need for achievement, taking initiative and leadership are found less than innovativeness, productivity and creativity and responsibility. Moreover, persuading which is one of the communicational skills is found less than the other communicational skill, working with others/collaborating. Lastly, economical skills like knowing basic concepts of economy and the roles of people in the economy were found more than learning occupations and work places, successful entrepreneurs and the challenges of entrepreneurship. Key Words : Entrepreneurship, Entrepreneurship Education, Entrepreneurship Skills, Social Sciences Course Books