Psikolojik sözleşme ihlallerinin örgütsel güven ve örgütsel sinizm ile ilişkisi: Otel işletmeleri üzerine bir araştırma
The relationship between psychological contract breach, organizational trust and organizational cynicism: A study on hotels
- Tez No: 388200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN BOYLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu araştırmada, otel işletmesi çalışanlarının psikolojik ihlal algıları ile örgütsel güven ve örgütsel sinizm düzeylerini tespit ederek, üç olgu arasındaki ilişki örüntülerini belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde, Antalya ilinde faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışan 761 kişi üzerinde bir alan araştırması gerçekleştirilmiştir. Anket tekniği ile toplanan araştırma verileri bilgisayar ortamına aktarılmış ve istatistik paket programları aracılığıyla analize tabi tutulmuştur. Betimsel istatistikler için frekans analizi, nedensel ilişkileri tespit etmek için de çoklu ve hiyerarşik regresyon analizleri yapılmıştır. Çalışanların psikolojik sözleşme ihlal algılarının, örgütsel güven ve sinizm düzeylerinin orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Yapılan regresyon analizi sonuçlarına göre; psikolojik sözleşme ihlal algılarının örgütsel güven üzerinde negatif, örgütsel sinizm üzerinde ise pozitif bir etkiye sahip olduğu görülmüş; örgütsel güvenin örgütsel sinizmi negatif yönde ve anlamlı düzeyde etkilediği belirlenmiştir. Diğer yandan, psikolojik sözleşme ihlalinin örgütsel sinizme etkisinde, örgütsel güvenin aracı değişken olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Psikolojik sözleşme ihlali, güven, sinizm, turizm
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the level of the perception of psychological contract breach and organizational trust and organizational cynicism and to establish the relationship pattern among the three construct. In order to serve this purpose, a field study was carried out on 761 employees at five-star hotel in Antalya. The data collected through questionnaire forms were analysed through statistical package software. Frequency analysis for descriptive statistics and multiple and hierarchical regression analysis to find out causal relationships were conducted. The results reveal that the perception of psychological contract breaches, the level of organizational trust and cynicism were moderate. The result of the regression analysis suggests that perception of psychological contract breaches has a positive predictive power on organizational trust and cynicism, while organizational trust has a significant effect on organizational cynicism. On the other hand, it has been concluded that organizational trust is a mediating variable in the effect of psychological contract breaches on organizational cynicism. Key Words : Psychological contract breach, trust, cynicism, tourism