Coğrafya öğretmenlerinin proje hazırlama ve yönetme sürecine ilişkin görüşleri
Views of geography teachers on designing project and management process
- Tez No: 388204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Öğrenmenin gerçekleşebilmesini sağlayan en önemli değişkenlerden birisi öğretim yöntemleridir. Bu doğrultuda son yıllarda üzerinde önemle durulan eğitim yaklaşımlarından biri de proje hazırlamadır. Kalıcı izli öğrenmeyi sağlamayı amaçlayan proje hazırlama; öğrenmenin sadece sonuç değil süreç boyutunu vurgulamakta, öğrenmeyi arzulanan ölçüde bireyselleştirmekte, öğrenme sürecinde öğrenenin aktif bir rol almasını ve öğrenme kazanımlarını bizzat kendisinin yapılandırmasını amaçlamaktadır. Proje hazırlama sayesinde öğretmen ve öğrencilere; ilgi ve yeteneğine göre çalışma imkânı verir, yaparak, yaşayarak öğrenme fırsatı sunar, disiplinler arası çalışma öğrenmeler için zemin hazırlar, yaşamla ilişkilendirilmiş öğrenme ortamı hazırlar, araştırma yöntemlerini öğrenmesini sağlar, kalıcı izli öğrenmelere imkân verir, uzun süreli beceri kazandırır, öğrenciler süreçte aktif olarak yer alır, kendi öğrenme süreçlerini kendileri planlarlar, bireysel ve grup olarak çalışma imkânı yakalayabilirler. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; araştırmaya katılan öğretmenlerin büyük çoğunluğunun proje hazırlamadığı, proje eğitimi almadığı ve öğrencilerine danışmanlık yapmadıkları, proje eğitimi alan öğretmenlerin ise proje hazırladığı ve öğrencilerine danışmanlık yaptığı yani proje yönetme sürecine katıldığı, öğretmenlerin tamamına yakını proje hazırlama konusunda eğitim alma konusunda istekli oldukları görülmektedir. Proje hazırlama öğretmenlerin, kariyerine etki ettiği, bilimsel düşüncenin gelişimine katkı sağladığı, projeden elde edilen bilgilerin daha kalıcı olduğu, zaman yönetimi ve araştırma becerilerini daha da geliştirdiği, öğrencilere ise araştırma becerileri, zaman yönetimi ve bilimsel düşünceleri geliştirdiği, planlı çalışma alışkanlığı kazandırdığı, ders başarısına olumlu katkı sağladığı görülmektedir. AnahtarKelimeler :Proje, proje yöneticiliği, proje tabanlı öğrenme
Özet (Çeviri)
Teaching methods is one of the most important variable that enables the learning. Accordingly, designing projects is the most emphasised educational approach. Project development, which aims to provide permanent learning, emphasizes to process dimension of learning along with results; individualizes learning in the desired level; and aims the learner to take an active role and structure the learning achievements by himself/herself during the learning process. The designing project process ; gives the opportunity to work according to the interests and abilities of the teachers, offers them the opportunity to learn by practice and experience, forms a basis for learning and interdisciplinary studies, prepares the learning environment associated with life, allows perminent learning and gives long standing skill. Through the same process students can actively take part and plan their own learning process, can get the opportunity to work individually and as a group. According to the findings attained in the study; the majority of the teachers that have participated in the study have not prepared a project, have not taken a project training and have not mentored their students. On the other hand; the teachers who got a project training have prepared projects and mentored their students, which means that they participated in the project management process and almost all the teachers are willing to take part in designing project training. Designing projects has an influence on teachers' career and contributes to the development of scientific thought. The information obtained from the process is permanent. It also provides time management and development of research skills. On the other hand it gives students research skills, time management and develops scientific thinking, provides them a habit of planned work and seems to contribute positively to their lessons. Key words :Project, Project management, Project based learning