7. sınıf Görsel Sanatlar Dersinde uygulanan işbirlikli öğrenme yönteminin öğrencinin aidiyet duygusuna etkisi
The effect of collaborator learning method applied to 7th class Visual Arts Lesson on the student's sense of belonging
  1. Tez No: 388203
  2. Yazar: NURAN ÇALIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM KATIRANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu araştırmada, 7. Sınıf Görsel Sanatlar Dersinde uygulanacak işbirlikli öğrenme yönteminin öğrencinin aidiyet duygusuna etkisini saptamak amaçlanmıştır.Bu amaç doğrultusunda ilk olarak, alan uzmanlarının görüşleri alınmış ve tez danışmanı rehberliğinde ölçek geliştirilmiştir. Ölçeğin deneme aşaması 355 öğrenci üzerinde uygulanmış, geçerlik-güvenirlik ve faktör analizi ile scree test dağılımı çalışmaları yapılarak Görsel Sanatlar Dersine İlişkin Aidiyet Duygusu Ölçeği'nin son şekli oluşturulmuştur. 36 kişiden oluşan deney ve kontrol gruplarına, deneysel işlem öncesi ve sonrasında bu 30 maddeli 5'li likert tipi ölçek uygulanmıştır.Deneysel işlem sırasında, araştırmanın deney grubuna işbirlikli öğrenme yöntemi, kontrol grubuna ise uygulama öğretmeninin benimsediği klasik yöntem uygulanmıştır. Ön test son test verileri istatistiksel olarak Ancova Testi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucu elde edilen bulgular ışığında, son test puanları açısından deney grubu öğrencilerinin kontrol grubu öğrencilerine göre bir değişiklik gösterdiği; fakat bu değişikliğin istatistiksel olarak anlamlı bulunmadığıyönündedir.Araştırmada, Görsel Sanatlar Dersi'nde ön test ile son test arasında deney ve kontrol grubu öğrencilerine Tipografi konulu bir çalışma yaptırılmıştır. Deney grubu öğrencilerine işbirlikli öğrenme yöntemi, kontrol grubu öğrencilerine ise uygulama öğretmeninin benimsediği klasik yöntem uygulanmıştır. Oluşturulan kriter maddeleri 3 uzman görüşü alınarak hazırlanmış ve aynı uzmanlar 26 kişiden oluşan deney ve kontrol gruplarının sanatsal uygulamasını değerlendirmişlerdir. Kriterlere dayalı sanatsal uygulama değerlendirme sonuçlarına göre, iç tutarlılık katsayısının yüksek olduğu belirlenmiş, buna bağlı olarak da maddeler arasında yüksek bir ilişki gözlenmiştir. Deney grubu ile kontrol grubu arasındaki farklılığı ölçmek için yapılan T-Testi sonuçlarına göre de deney grubu öğrencilerinin kontrol grubu öğrencilerine göre değerlendirme puanları daha yüksektir. Bu bulgular ışığında, son test puanları açısından deney grubu öğrencilerinin kontrol grubu öğrencilerine göre anlamlı bir değişiklik gösterdiği belirlenmiştir.Araştırmada son olarak nitel araştırma yöntemi gereği 8 alt başlıktan oluşan öğrenci görüşme formu uygulanmıştır. 3 uzman görüşü alınarak hazırlanan Öğrenci Görüşme Formu'nda, öğrencilerin uygulama konusuyla ilgili görüşlerini almak ve deney-kontrol grupları arasındaki farklılıkları tespit etmek amaçlanmıştır. Öğrenci Görüşme Formu sonuçlarına göre, deney grubu öğrencilerinde kontrol grubu öğrencilerine göre bazı alt başlıklarda farklılıklar bulunmakla birlikte, bu farklılığın anlamlı derecede yüksek olmadığı ortaya çıkmıştır. ahtar Kelimeler : Aidiyet Duygusu, Görsel Sanatlar Dersi, ĠĢbirlikli Öğrenme Yöntemi
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to identify the effect of collaborator learning method applied to 7th class Visual Arts Lesson on the student's sense of belonging.In the first phase, it was taken the experts opinions and developed a scale with the guidance of thesis advisor. The experimental stage of the scale was applied to 355 students. By carrying out validity-reliability and factor analysis with scree test distribution studies,it was presented final formation of Visual Arts Lesson's sense of belonging scale. Before and after the experimental process, fivefold likert type scale with 30 items was applied to 36 people consisted of experiment and control groups.During the experimental process, collaborator learning method was applied to experiment group of this research, and classical method that the practice teacher had was applied to control group of this research. Pre test - final test datas were evaluated statistically with Ancova Test. In the light of these evidences that we gained in the end of the research, it was presented that in terms of final test points, experiment group students were differ from control group students. However, it was not significant statistically.In the research, in Visual Arts Lesson between pre-test and final test a study about Typography topic was carried out by the experiment and control group students. To the experiment group students, collaborator learning method was applied and to the control group students classical method that the practice teacher had was applied. Formed criterion items were prepared with the help of 3 experts' opinion. Furthermore, the same experts evaluated experiment and control groups' artistic works consisted of 26 people. According to the results of artistic works' evaluation based on criteria, coherence factor was in the high level. For this reason, there was a high level relationship among the items. To the T-Test results, prepared to measure the difference between the experiment group and the control group, the experiment group students' evaluation points were higher than the control group students. In the light of these evidences, regarding the final test points, it was clearly seen that the experiment group students had a significant variation when we compared them with the control group students.In the final phase of the research, due to qualitative research method, a student meeting form consisted of 8 subtitles was applied. In the student meeting form, prepared with the help of 3 experts' opinions, the target was to take the students' opinions about the work, and also to identify the differences between the experiment-control groups. According to the results of student meeting forms, there were differences some of the subtitles of experiment group students when we compared them with the control group students. On the other hand, it was revealed that these differences were not significant. Key words : Collaborator Learning Method, Sense of Belonging, Visual Arts Lesson