Hayvan kültünün resim sanatındaki önemi ve bir uygulama örneği
The importance of animal cult in art of painting drawing and a sample of aplication
  1. Tez No: 388205
  2. Yazar: YASEMİN TÜMER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM KATIRANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Araştırmada, Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinde uygulama örneği yapılmış öğrencilerin bilgi ve ilgi düzeyleri ölçülmüştür. Gözlem tekniği kullanılarak ise öğretmenin davranışları ölçülmüştür. Kaynak taraması yapılarak kültürün önemi ve hayvanın kültür içindeki yeri araştırılmıştır. Araştırmada kültürün önemine değinilerek hayvanların Türk kültüründe ve Anadolu kültüründeki önemi vurgulanmıştır. Kültür bir toplumun var olma şeklidir ve toplumların gelecekte hayatta kalabilmesi için, nesillerini devam ettirebilmeleri için önemlidir. Kültürün devam edebilmesi için içindeki değerleri koruyabilmesi ve bu değerleri gelecek nesillere taşıyabilmesi için de sanata gereksinimi vardır. Nesillerin kültürü ve kültürün bir parçası olan sanatı korumaları ve onlarında diğer nesillere kültürü aktarmalarıyla ancak topluluklar var olabilir. Fakat bunu yaparken geçmişimizde bilmemiz gerekiyor ki arada kopukluklar olmasın unutulmamalıdır ki geçmişini bilmeden, kültürünü tanımadan sanat yapmak temelsiz ev yapmaya benzer. Anahtar Kelimeler : Kültür, Hayvan kültü, Uygulama Örneği
Özet (Çeviri)
In the research, the knowledge and interests of students have been evaluated at Anatolian High Schools of Fine Arts by doing a sample of aplication. The behavional pattein of teachers have been evaluated with the use of actual sampling. By throughly resource seaiching, the importance of culture and the position of animals in a culture have been searched. Pointing out the importance of culture, how important animals are in Turkish and Anatolian culture has also been emphasized. Culture is a formation of asociety and is very important for asociety to survive and its generations to exist. In order to continue and survive, a culture not only needs to protect its values but also requires art to bring these values to the next generations. Societies coult only exist if the generations protect the culture and art which is a part of culture and forward the culture to the next generations. However, While doing thi it is a must to know our past our culture, art work is like a building having no shell. Key Woerds: Cult, Animal Cult, A Sample of Aplication