Tüketicilerin kentsel dönüşüm hakkındaki bilgileri ve konut tercihleri
Consumer information about urban regenerati̇on and housing preferences
- Tez No: 388206
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞADAN TOKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma; Sivas il merkezinde kentsel dönüşüm çalışmalarının başladığı ve kentsel dönüşüm çalışmalarının başlayacağı mahallelerde (Dedebalı, Kılavuz, Ferhatbostan, Demircilerardı mahalleleri) ikamet eden tüketicilerin kentsel dönüşüm hakkındaki bilgilerini ve dönüşüm sonrasındaki konut tercihlerini belirlemek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmaya; mahallelerde halen ikamet etmekte olan ve ulaşılabilen farklı eğitim ve gelir düzeyine sahip ve kentsel dönüşüm kapsamında evi yenilenecek olan 178 tüketici katılmıştır. Verilerin elde edilmesinde tüketicilere konut tercihi ölçeği, kentsel dönüşüm bilgilerini ve demografik bilgilerini kapsayan anket formu uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda tüketicilerin kentsel dönüşüm ile ilgili bir takım bilgilerinin olduğu fakat; dönüşüm sonrasında yapılacak olan konutların tipi, genişliği, maliyeti ve ödeme koşulları hakkında tereddütleri olduğu görülmüştür. Aylık geliri düşük olan tüketicilerin genellikle kentsel dönüşüm sonrasında müstakil, 90-119 m2 genişliğindeki, salon+3 odalı konutları tercih ettikleri; gelir durumu yüksek olan tüketicilerin ise genellikle site içerisindeki dubleks tripleks 120 m2 ve üzerindeki salon+4 odalı konutları tercih ettikleri görülmüştür. Lise ve üniversite mezunu olan tüketicilerin dönüşüm sonrası dubleks tripleks ve salon+4 odalı konutları tercih ettikleri, okur yazar olmayan ve ilköğretim mezunu olan tüketicilerin salon+3 odalı konutları tercih ettikleri saptanmıştır. Lise ve üniversite mezunu olan tüketicilerin konutun balkonlu (p=0,029) olmasını daha önemli buldukları, okuryazar olmayan ve ilköğretim mezunu olan tüketicilerin ise yaşanılacak konutun müstakil (p=0,030) olmasını önemli buldukları görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Kentsel dönüşüm, konut tercihi, tüketici.
Özet (Çeviri)
This research; Sivas in urban regeneration work began and in the neighborhood to begin the urban transformation studies (Dedebalı Kılavuz Ferhatbostan Demircilerardı neighborhoods) Information about the urban regeneration of consumers residing and planned to determine the preferences of housing after the regeneration was carried out. The people who residens currently at there neighbourhoods and the people that can be reached who has different educatıon and income level, and 178 consumers whose houses that can be reneved participated to this research. During the procens of data obtaining, a survey information which includes the house preferences scale, urban regeneration information and demographıc information form was applied to the consumers. According to the result of this research, it was seen that consumers have some opinions abouth urban regeneration but they have some hesitation about the type of hause, width of hause, the cost and the conditions of payment after the urban regeneration. ıt was seen that after urban regeneration the consumers whose monthly income is lowe usually prefers detached houses 90 119 m2 width ,living room+3 roomed houses"the consumers whose monthly in come is high prepers duplex-tripleks 120 m2 and above,living room and 4 roomed houses. High school and college graduates with consumers after conversion and living room + 4 bedroom duplex, triplex housing they prefer, illiterate and living room + 3 bedroom residential consumers who have graduated from primary school were determined their choice. High school and college graduates with consumers regard the balcony (p=0,029) they find the important that, illiterate and primary education, housing to live if consumers detached (p = 0,030) was observed they find important to have. Key Words : The urban regeneration, housing preferences, consumer.