Yörükler
The Yoruks
- Tez No: 53502
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEMDUH KUZAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
41 ÖZET "Yörükler konusunu ele alan bu Yüksek Lisans Çal iş mas ı, Anadolu ve Rumeli'de yaşayan göçebe Türkmen ler in, Orta Asya'dan Anadolu'ya göç eden toplulukların yaşam ve duygu biçimlerini algılayarak, giderek azalan öz kültürümüzü çağdaş bir yorumla resme aktarmak, çağdaş bir anlayış içerisinde onu yaşatmayı amaç 1 amaktad ı r. Geçimleri tamamen hayvan ürünlerine bağlı olan; çul, çuval, torba, heybe, ki 1 im dokumacılığı yapan, hayat lar ı doğayla iç içe olan bu insanların özellikleri Resim Sanatına konu olabilecek zengin nitelikler taşımaktadır. Sanat eserleri ulusların düşünsel ve duygusal hayatlarının gösterges idir. Ayn ı zamanda bir Ulkedki toplum varlıgınında de 1 i 1 ler idir. Toplumlar ı n kültürel değişimleri içinde doğan sanat eserlerinin tanınması sırasında devletlerin tar ih ine »sosyal yapılarına deg i nmek, sanat tarihi biliminin başvurduğu önemli bir aydınlatma yoludur. 1 nanç lar ı n, toplumsal yapı ve kültürün sanata yansıması toplum ve kültürün sanatçı için ne denli yönlendirici bir güç olmasından kaynaklanmaktadır. İlkel toplumlarda sanatın ihtiyaçtan doğduğu bi 1 inmektedir.Onlar korku ve endişelerini resim ve kabartmalar yoluyla aktarmışlardır. «BMfEZ42 Yörüklerin toplumsal yaşamında hem ihtiyaçlarını karşılamak hem de tüm duygularını (hüzün, aşk, korku, özlem) aktarmak amaç ıy la, mot if ler ve renkler aracılığıyla oluştuğunu görüyoruz. Sanatçı ise bilindiği gibi doğayı olayları nesneleri algıladığı biçimde duygu ve düşüncelerini atarak toplumlara ulaştıran kişidir. Bu çerçeve içerisinde Yörükler konulu tez çalışmasında aynı zamanda yörük olmamadan kaynaklanan bir ilgiyle yörüklerin yaşam ve duygu biçimlerini öğrenerek, algı layarak giderek kaybolan özkültürümüzü çağdaş bir yorumla resme aktararak çağdaş bir anlayış içerisinde onu yaşatmayı amaç lad im. Çalışmalarımda kullandığım formlar ; zaman zaman fazla deforme edilmeden ama doğada bulunmayan bir görüntüye u 1 aş m iş t ir.Res imler imdeki yorumlamalarda düş gücüne de yer verilmiştir. Yörükleri resimlerimde yorumlarken hissettiğim hareket, coşku ve ritm yörüklerin yaşama biç imini n, mot if ve renkler i n i n,ge lenekler i ndeki saflığın üzerimde yarattığı etkiden doğmuştur.
Özet (Çeviri)
43 ABOUT THE YORUKS My master thesis in fine arts »Paint ing abaout“The Yoruks”is about lifes and feelings of“Turkoman Immigrants”living in Anatolia and Rume 1 i. I tried to show our own colture which has been in decreasing nowadays, and expressed them in a modernized monner. The aim of the thesis was to express their life in a modernized manner and to keep alive their memorable life style in the drawings and paintings. The people who live in the nature and whose only living source is agriculture and animal farming. They display some rich characteristics and unique styles in their works such as ki 1 ims.cuvals,heybes. The art woks are the evidence of the emotional and conceptual life styles of Societies. At the same time, other nations live same border also a ace lame the persons existence of their culture.So, the art history always take reference the social ppol itical, industrial, revolutions of countries, to interpret the work of arts. Be 1 iefs,soc ıal and curtural structure is very important for the artist and they are naturally effected by them and they reflect those in their own works.45 We know that art was born because of the needs in primitive soc it ies.They showed their anxiety and fear in their artifact. We realized that Yoruks expressed themselves and showed their needs in their works. They expressed their feelings and thaughts (sorrow, love, fear ) by stylizing the figures in their art works. The artists of course express their feelings and thaughts how the nature influences them. At the same time I, my self as a“Yöriik”in my academic education, I figure out their thaugts, fee 1 ings and perceived the decreasing of our own culture in art. In a contemporary style, I aimed to help the legacy continue and prosper in the art world. My purpose was to carry their traditions and customs and provide to continue and bring to life of art world with my art woks. The forms, which I have been influenced by their rhythms,anxiet ies, movements and styles of yörtiks and their motives and colurs and their naturally created traditional purity has became great help to create my works.