Kentsel mekanlarda suyun peyzaj mimarlığı yönünden kullanımı üzerinde bir araştırma
A Research on using water in urban areas from the point of view landscape architecture
  1. Tez No: 38821
  2. Yazar: HAKAN DOYGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmada, ülkemizde hızlı bir gelişme süreci içindeki Çukurova Bölgesi'nde bulunan Adana kenti mevcut su yüzeylerinin kentin fiziksel yapısına olan etkilerinin belirlenmesine, ayrıca su yüzeyleri planlama ve tasarım ilkelerinin oluşturulmasına çalışılmıştır. Çalışmada önce, Adana kenti bünyesindeki mevcut su yüzeylerinin envanteri çıkarılarak ortamın iklimine ve fiziksel gelişimine olan etki düzeyleri ile park ve meydanlardaki su düzenlemelerinin yapım ve proje karakteristikleri değerlendirilmiştir. Daha sonra, halkın su yüzeylerinden yararlanma eğilim ve beklentileri karşısında, yeni oluşturulacak su yüzeyleri planlama ilkeleri ile mevcut su yüzeylerinin çok yönlü kullanım yollarının ortaya konulmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out to determine the impact of present water surfaces on the physcial structure of Adana City which has developed fastly in Çukurova region. In addition principle of water areas planning and design have been tried to create in this research. Firstly, present water surfaces has been determined in Adana and its influnces upon the city climate and planning of water usages and water design and project type in the parks and public squares have been considered. Finally, tendency and expectation of inhabitants for the sake of water surfaces has been determined and the principle of new water surfaces which will be created way of the multiple usage of the present water surface have been tried to identify in this research.