Çubuk ilçesi (Ankara) rekreasyon alanlarının değerlendirilmesi
Evaluation of recreation areas of Çubuk district (Ankara)
- Tez No: 599917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAÇ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kentleşmenin artması ile birlikte doğal alanlar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Doğal alanlardaki azalma bireylerin yaşam standartlarında çeşitli değişiklikler meydana getirmektedir. Bireylerin rekreasyonel alternatifleri azaltılarak daha çok kapalı alanlara, yüksek binaların olduğu AVM (Alış veriş merkezi)'lere yönlendirilmektedir. Kentleşmenin artması, çalışma koşullarının ağırlığı ve yaşanan sıkıntılar bireylerde rekreasyon ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Hoş vakit geçirmek için bireyler farklı rekreasyonel faaliyetlere yönelmektedir. Piknik alanları, nehir, baraj gibi suyun bulunduğu alanlar, şehir içinde bulunan ormanlık alanlar gibi yerler de sosyo-kültürel ve ekonomik faktörlerde göz önünde bulundurularak alternatifli kullanımlar artmaktadır. Bu kapsamda çalışmanın amacı Çubuk ilçesine ait doğal güzellikleri korunmuş rekreasyonel alanların değerlendirilmesidir. Bu amaca ulaşmak için öncelikle bireylerin tercih ettikleri mekanlar ve bu mekanlarda gerçekleştirilen faaliyetler ile ilgili kullanımların belirlenmesi için anket çalışması yapılmıştır. Alana gidilip gözlemler sonucu alan hakkında fiziksel bilgilere ulaşılmıştır. Alan hakkında sayısal verilerin temini için CBS (Coğrafi Bilgi Sistemi) programından faydalanılmış, CBS işlemleri için ArcGIS 10.4 yazılımı kullanılarak Çubuk ilçesine ait DEM (Sayısal Yükseklik Modeli) Haritası altlık olarak kullanılmıştır. Doğal ve kültürel yapıya ait veriler ayrı ayrı sayısallaştırılıp, CBS'de haritalar oluşturulmuştur. Kullanıcı anketleri sonucunda Çubuk ilçe sınırlarında rekreasyonel faaliyet alanları ayrı ayrı belirlenmiştir. Harita sonuçları ve gözlem sonuçlarına göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increase of urbanization, natural areas are in danger of extinction. The decrease in natural areas causes various changes in the living standards of individuals. Recreational alternatives of individuals are reduced and directed to closed areas and shopping malls with high buildings. The increase in urbanization, the weight of working conditions and the problems experienced cause the need for recreation in individuals. In order to have a pleasant time, individuals turn to different recreational activities. Picnic areas, rivers, dams, areas such as water, forest areas in the city, such as taking into account the socio-cultural and economic factors alternative uses are increasing. In this context, the aim of the study is to evaluate the recreational areas of the town of Çubuk which have preserved their natural beauty. In order to reach this aim, first of all, a survey was conducted to determine the preferred places of individuals and their usage related to the activities performed in these places. As a result of the observations, physical information about the area was reached. GIS (Geographic Information System) program was used for the provision of numerical data about the area and DEM (Digital Elevation Model) Map of Çubuk district was used as a base by using ArcGIS 10.4 software for GIS operations. Data related to natural and cultural structure were digitized separately and maps were created in GIS. As a result of user surveys, recreational activities were determined separately in Çubuk district borders. It was evaluated according to the map results and observation results.