Çukurova koşullarında bazı ticari ekmeklik buğday çeşitlerine uygun ekim zamanının saptanması üzerine bir araştırma
- Tez No: 38822
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TACETTİN YAĞBASANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
-V- oz Çukurova koşullarında, uç ticari ekmeklik buğday çeşidinde farklı ekim zamanlarının verim ve verim unsurlarına etkisinin incelendiği bu çalınmada, incelenen özelliklerin bir kısmının ekim zamanlarından önemli derecede farklı etkilendiği görülmüştür. Denenen Uç çeşit için optimum ekim zamanlarının da farklı olduğu görülmüştür. Bu çalışmadan elde edilen verilere göre Seri -8 2 çeşidinin sarı pas hastalığından önemli ölçüde etkilenmesi nedeniyle bu çeşide uygun ekim zamanı konusunda kesin bir sonuca varılamamış ancak, orta erkenci bir çeşit olan Pandanın 30 Kasım' dan daha erken bir tarihte, erkenci bir çeşit olan Lirasa'nın ise 30 Kasım tarihi civarında ekilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
-VI- ABSTRACT In this study in which the yield and yield components of three commercial common wheat as effected by different sowing dates under conditions of Çukurova have been investigated, part of the characters studied have been significantly influenced by the sowing dates. It was observed that the most proper sowing dates for all cultivars in experiment were different. In view of the findings from this research, optimum sowing date wasn't determined for Seri-82 as it was highly effected by stripe rust however, it was concluded that the most proper sowing date for Panda was early date from 30 November, at the same time, the most proper sowing date for Ltrasa was nearly 30 November.