Sürdürülebilir yeşil kampüs yönetiminde yağmur bahçesi tasarımı; Atatürk Üniversitesi merkez yerleşkesi
Rain garden design in sustainable green campus management; Atatürk University central campus
  1. Tez No: 922357
  2. Yazar: FATMA KAZANÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN ESRİNGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Erzurum ili sınırları içerisinde bulunan Atatürk Üniversitesi kampüsünün sürdürülebilir yeşil kampüs yönetimi bakımından değerlendirilerek kampüs içerisinde yağmur suyu yönetimi açısından yağmur bahçesi tasarım önerileri geliştirilerek üniversitenin kampüs yerleşkeleri içerisinde kendi kendine yetebilen ve sürdürülebilir yeşil alan oluşturmasında amaçlanmıştır. Yöntem: Yapılan bu çalışmada, çalışmanın materyalini Erzurum ili Yakutiye ilçesi sınırları içerisinde 39° enlem ve 41° boylamları arasında yer alan Atatürk üniversitesi Kampüs alanı oluşturmaktadır. Çalışmada alanın topoğrafik özellikleri Argcis programı ile alanın eğim yüzdesi belirlenerek kampüs içerisideki çalışma alanalrı tespit edilmiştir. Alanın iklim verileri ise Meteoroliji genel müdürlüğü verilerinden alınmıştır. Belirlenen alan da yağmur bahçesi için gerekli yağmur suyu akış kat sayısı hesaplanmış ve bu hesaplamalara göre yağmur bahçesi büyüklüğü ve derinliği hesaplanmıştır. Çalışmada eğim yüzdesi %5 ile %12 arasında olan Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ön bahçesinde yer alan sert zemin alanı ve Araştırma Hastanesi otoparkı yağmur bahçesi tasarım alanı olarak belirlenmiş. Bu alanlarda yağmur bahçesi tasarlanırken yağmur bahçesi tasarım kriterleri dikkate alınmıştır. Bulgular:Yapılan araştırmalar neticesinde ortaya konan veriler ışığında yağmur bahçesi tasarım krtierleri dikkat alınarak Erzurum kent iklimine uyum sağlamış olan doğal ve mevsimlik bitkiler kullanılarak yağmur bahçesi tasarım önerileri sunulmuştur. Sonuç: Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG'ler) doğrultusunda çevre koruma bilinci, toplumda giderek artmaktadır. Çevresel sürdürülebilirlik, bu hedeflerden önemli bir boyut olarak, çevre koruma çalışmalarına verilen desteğin artmasıyla kendini gösterir. Yüksek öğretim kurumlarının sürdürülebilir yeşil kampüs doğrultusunda yenilikçi çözümlere öncü olması için yapılan çalışmamızda yağmur bahçelerinin kampüs yerleşkeleri ve kentsel mekanlarda hem sürdürülebilirliği arttırmaya katkıda bulunduğu hemde ekolojik olarak doğayı destekleyeceği düşünülmektedir. Görsel olarak kentlere katkıda bulunan yağmur bahçeleri yağmur suyunun akılcı kullanımını desteklemesiyle de basit yolla yeşil alanların korunması ve bakımına destek olan sistemler olduğu görülmüştür. Üniversitelerin sürdürülebilir vizyona sahip olması için eğitim alanında yapılan yenilik ve desteklemelerin dışında yeşil kampüs konusunda da gerekli desteği sağlaması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: It is aimed to evaluate the Atatürk University campus located within the borders of Erzurum province in terms of sustainable green campus management and to develop rain garden design proposals in terms of rainwater management within the campus and to create self-sufficient and sustainable green areas within the campus campuses of the university. Method: In this study, the material of the study consists of Atatürk University Campus area located between 39° latitude and 41° longitude within the borders of Yakutiye district of Erzurum province. In the study, the topographical characteristics of the area were determined by determining the slope percentage of the area with Argcis program and the study areas within the campus were determined. The climate data of the area were taken from the data of the General Directorate of Meteorology. The required rainwater flow coefficient for the rain garden in the determined area was calculated and the size and depth of the rain garden were calculated according to these calculations. In the study, the hard ground area in the front garden of the Faculty of Architecture and Design, which has a slope percentage between 5% and 12%, and the Research Hospital parking lot were determined as rain garden design areas. While designing the rain garden in these areas, rain garden design criteria were taken into consideration. Findings: In the light of the data revealed as a result of the researches, rain garden design criteria were taken into consideration and rain garden design proposals were presented by using natural and seasonal plants adapted to Erzurum city climate. Result: In line with the Sustainable Development Goals (SDGs), awareness of environmental protection is increasing in society. Environmental sustainability, as an important dimension of these goals, manifests itself in increased support for environmental protection efforts. In our study, which was carried out in order for higher education institutions to pioneer innovative solutions in line with the sustainable green campus, it is thought that rain gardens contribute to increasing sustainability and ecologically support nature in campus campuses and urban spaces. Visually contributing to the cities, rain gardens are seen to be systems that support the protection and maintenance of green areas in a simple way by supporting the rational use of rainwater. In order for universities to have a sustainable vision, they should provide the necessary support for green campuses in addition to innovations and support in the field of education.