Çırçır makinaları performans araştırması-teorik yaklaşım
An Investigation of ginning machines-theoretical approach
- Tez No: 38820
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Pamuk üretimi her yıl değişim göstermektedir. Bununla beraber pamuğa olan taleb tekstil pazarında önemini hiç kaybetmemektedir. Üretilen pamuk miktarının büyük bir kısmı gerek Türkiye'de ve gerekse de dış ülkelerde tekstil endüstrisinde kullanılmaktadır. Az bir kısmı da kişisel ihtiyaçları karşılamada ev ve kimya endüstrilerinde vb. kullanılmaktadır. Pamuğun tekstil endüstrisine hazırlanmasında ilk işlem olan çırçırlamanın önemi ortadadır. Ülkemizde modem çırçır tesislerinin sayısı çok az olup, bunların büyük bir kısmı da iyi bir mühendislik tasarımından uzak bir anlayışla işletilmektedir. Bu çalışmada, çırçırlama iş akışı ve temel makina üniteleri üzerinde çalışma yapılmıştır. Saw-Gin and Roller-Gin çırçır makinalan çırçırlamanın yapıldığı uygulamada karşılaşılan iki tip çırçır makinasıdır. Çırçırlama prosedürü her iki makinada da çırçırlama işlemine kadar benzerlik gösterir. Pamuk elyafı saw-gin sisteminde testere ve kaburgalar ile çiğidinden ayrılmakta, roller-gin sisteminde ise bu işlem rulo ve çırçır-bıçağı ile gerçekleşmektedir. Çırçır makinası karmaşık bir yapıya sahip olduğundan kısımlara ayrılarak çalışmalar yapılmıştır. Saw-Gin sisteminin seperatör ve temizleyici üniteleri çırçırlama işleminde önem arz eder. Bu nedenle analizler için iki model kullanılmıştır. Seperatör ünitesinde pamuk debisi ve temizleyici ünitesinde de pamuğa etki eden kuvvet analiz edilmiştir. Bu çalışmalara ek olarak seperatör ünitesinin dinamik davranışı da incelenmiştir. Rulo ve çırçırlama-bıçağı Roller-Gin çırçır makinasının önemli iki parçasıdır. Bu nedenle bu elemanların özellikleri ve roller-gin hareketli bıçağı hareket mekanizması incelenmiştir. Bu çalışmalara ek olarak, tekstil elyaflarının genel özellikleri ve pamuk elyafının sınıflandırılması ve özellikleri de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cotton production varies by year. However, the request of cotton is an important point in the market The fiber of cotton is row material in textile industry as production from yarn to fabric. The large amount of the produced cotton is used in textile industry both in and out of Türkiye. A small amount of cotton is consumed for personel purposes for house demands and chemical industries, and etc. Ginning, which is a first step of cotton in textile industry, is very important for further products. However, there are a few modem ginning plants in our country and most of these plants were founded without good engineering design. In this study, ginning process and the fundemantal machinery units have been worked out. Saw-Gin and Roller-Gin systems are the two well known types of ginning units. The ginning process shows similarity in the both systems until the seed- separation phase. While cotton fiber seperation in Saw-gin unit is performed by saws and saw-ribs, in Roller-Gin unit the operation is done by knife and roll. As Saw-Gin systems have a complicated structure, they have been studied in separete section. Seperator and cleaner sections of Saw-Gin system are important point in ginning process. Therefore, two models utilized for the analysis. In separator sections, the cotton flow, and in cleaner section the force which affects on the cotton were computed and determined. In addition to these studies, the dynamic behaviour of the seperator section was examined. In addition to these studies, general features and information on the textile fibres, and the cotton classifed with respect to fibre properties and the general features of cotton fibre are submitted.