Kırklareli Müzesinde bulunan hesap işi ve Türk işi tekniği ile çalışılmış ürünlerin değerlendirilmesi
Evaluati̇on of handi̇crafts worked by counti̇ng and Turki̇sh works i̇n the Kırklareli̇ museum
- Tez No: 388213
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HURİYE ÇIRAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nakış Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu araştırmada, Kırklareli müzesinde bulunan 9 Türk işi ve 39 Hesap işi tekniği ile çalışılmış ürünler müze müdürünün izni dâhilinde araştırma kapsamına alınmıştır. Yapılan araştırmada, Kırklareli müzesinde, etnografik eserler bölümünde yer alan Türk işi ve Hesap işi tekniği ile çalışılmış ürünlere ulaşılmış ve bu ürünlerin iğne teknikleri, kumaş özellikleri, iplik özellikleri, renk özellikleri, kompozisyon özellikleri, bezeme konuları, kenar temizleme teknikleri, iki teknik arasındaki benzer ve farklı özellikleri belirlenmiş ve desen çizimleri yapılıp belgelenerek incelenmiştir. Araştırmanın evrenini: Kırklareli müzesinde etnografik eserler bölümünde bulunan Türk işi ve Hesap işi tekniği ile çalışılmış ürünler oluşturmaktadır. Anahtar Kelimeler : Kırklareli müzesi, Türk ĠĢi, Hesap ĠĢi, NakıĢ
Özet (Çeviri)
In this study, the products createdby 9 Turkis work of 39 caunting which place in Kırklareli Museum are researched by the permission of museum director. In the Survey, the product screated by Turkish work and caunting which place in Ethnographic Works Department in Kırklareli Museum are found and the needle tecniques, fabric, yarn, colour, composition properties and ornament points, side cleaning types, similarities and differences between two tecniques are specified and design drawings are examined by documenting. The basis of research contents the products created by Turkish work and caunting which place in Ethnographic Works Department in Kırklareli Museum. KeyWords: Kırklareli Museum, caunting, Turkish work, Embroidery