İlkokul ve ortaokul müdür yardımcılarının örgütsel bağlılıklarının bir yordayıcısı olarak okul kültürü (Yalova ili örneği)
Vice of primary and secondary school as predictors of organizational commitment culture (Yalova sample)
- Tez No: 388212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırma ile ilkokul ve ortaokul müdür yardımcılarının örgütsel bağlılık düzeyleri ile okul kültürüne ilişkin algıları arasındaki ilişkileri incelenmiştir. İncelemelerin literatürde özellikle eğitim kurumlarına alan yazısı açısından önemli katkılar sağlayacağı hedeflenmiştir. Araştırmanın evreni 2013-2014 öğretim yılında Yalova ili merkez ve ilçelerindeki 109 ilkokul ve ortaokulda görev yapan 81 müdür yardımcısı oluşturmaktadır. Evrenin tamamına ulaşıldığı için örneklem alınmamıştır. Araştırma; tarama türünde bir çalışma olup, birinci bölümde araştırmanın problemi, amacı, önemi, varsayımları ve sınırlılıkları yer alırken, ikinci bölümde literatür taranmış ve konu ile ilgili benzer çalışmalar araştırılarak değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın modeli, evren ve örneklemi belirtilerek veriler anket yöntemi ile Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve Okul Kültürü Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Dördüncü bölümde anket yöntemi ile toplanan veriler araştırmanın bağımlı değişkenleri müdür yardımcılarının duygusal, devam ve normatif bağlılıkları ile bağımsız değişkenleri okul kültürünün destek, başarı, görev ve bürokratik boyutları arasındaki ilişkileri incelenmiştir. Araştırmanın sonuçları; duygusal bağlılık düzeyleri ile normatif bağlılık düzeyler, devam bağlılığına göre daha yüksek olduğunu göstermiştir. Örgütsel bağlılığın açıklayıcı değişkeni olarak örgüt kültürü kullanılarak oluşturulan doğrusal regresyon modelinin ANOVA testine göre model istatistiksel olarak anlamlı bulunmuş. Ayrıca modelin belirleme katsayısı (düzeltilmiş) 0,326 olarak hesaplanmıştır. Buna göre örgütsel bağlılıktaki değişkenliğin %32,6'sı doğrusal regresyon modeli aracığıyla örgüt kültürü değişkeni tarafından açıklanmaktadır. Yapılan student-t testine göre her iki katsayı da istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Bu bulgulara göre regresyon doğrusunun tahmini (Örgütsel Bağlılık) = 1,22 + 0,523*(Örgüt Kültürü) olarak elde edilmiştir. Buna göre örgüt kültüründeki 1 br artışın, örgütsel bağlılıkta 0,523 br artışa neden olması beklenir. Anahtar Kelime: Örgütsel Bağlılık, Okul Kültürü, İlkokul ve Ortaokul Müdür Yardımcıları
Özet (Çeviri)
This research assistant director with the relationship between primary and secondary levels of organizational commitment and the perceptions related to school culture were investigated. Review of the literature specifically aimed to provide an important contribution to the literature in terms of educational institutions. The universe of the 2013-2014 academic year in Yalova province and district centers working in 109 primary and secondary schools constitute 81 deputy director. The sample was taken for the entire universe is reached. Research; is a survey kind of problems in the first part of the study, objectives, importance, assumptions and limitations, while similar studies on literature and issues explored in the second part is evaluated. In the third part of the model, with data indicating the population and sampling survey method was collected using Organizational Commitment Scale and School Culture Scale. The fourth section of the survey collected data on emotional deputy director of the dependent variables of the study, attendance and support the arguments school culture with normative commitment, success has examined the relationship between tasks and bureaucratic dimensions. The results of the research; normative commitment level with the emotional level of commitment, attendance showed a higher commitment to organizational explanatory variables of commitment as created using the organizational culture linear regression model was found to model statistically significant according to ANOVA Also, the coefficient of determination model (adjusted) was calculated as 0.326 Accordingly, the variance in organizational commitment 32,6's% of the linear regression model is described by the organizational culture variables with tapping carried out by the Student t-test every two coefficients were also statistically significant. According to these findings regression line estimated (Organizational Commitment) = 1.22 + 0.523 * (Organizational Culture) has been achieved According to the organization's culture 1 BR increase is expected to cause a 0.523 br increased organizational commitment Keywords :Organizational Commitment, School Culture, Primary and Secondary Vice