İSMEK'te (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi) kurslarında uygulanan deri giyim aksesuarları programının incelenmesi
Study of the leather clothing accessories program given at ( İstanbul Metropolitan Municipality Art and Vocation Training Courses) İSMEK
  1. Tez No: 388214
  2. Yazar: SAFİYE GÜZİN NURSAÇ İNCEKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Eğitim ve Öğretim, Crafts, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu araştırmanın amacı; yetişkin eğitiminde önemli bir yeri olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kurslarında uygulanan Deri Giyim Aksesuarları Programının kursiyer görüşlerine göre incelenmesi, dersin ürün özelliklerinin, araç-gereç özelliklerinin ve yeterliliklerinin belirlenmesidir. Araştırmanın çalışma evrenini 2013-2014 eğitim döneminde İSMEK Üsküdar Aziz Mahmut Hüdai Kursu'nda verilen Deri Giyim Aksesuarları dersinin modül programlarına katılmış ve mezun olmuş kursiyerler oluşturmaktadır. Örneklem grubunu oluşturan 50 deri giyim aksesuarları kursiyerine uzman görüşüne dayanarak hazırlanan anket uygulanmış, elde edilen verilere göre tablolar hazırlanmış ve yorumlar yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler değerlendirildiğinde; deri giyim aksesuarları kursuna genellikle daha önceden başka bir yerde deri aksesuarları eğitimi almamış bayanların katıldığı görülmektedir. Çoğunlukla lise ve üstü eğitim düzeyinde olan kursiyerler en çok kendilerini geliştirmek ve bir sanat-meslek branşında eğitim görmek amacıyla kursa gelmektedir. Kursiyerlerin yarısına yakın kısmı İSMEK'te farklı branşlardaki kurslara da katılmıştır. Deri giyim aksesuarlarında en çok kullanılan birleştirme teknikleri elde dikerek ve sararak birleştirme, süsleme teknikleri aplikasyon ve yakma, en çok kullanılan deri çeşidi vaketa, glase, sahtiyan ve en çok üretilen ürün ise çanta ve bozuk paralıktır. Kursiyerler yapılacak ürünün modelini öğretici ile birlikte tasarlamakta, kendisi kullanmayı tercih etmekte ve genellikle yapılan çalışmalar ilgi çekici bulunmaktadır. Kursiyerlerin tamamı kursa severek katılmakta ve programı yürüten usta öğreticiyi tamamı yeterli görmektedir. Programın ders süresi ve program içeriği kısmen yeterlidir. Kursiyerlerin çoğu deri giyim aksesuarları dersinde uygulanan teknikleri yeterli ve kullanılan araç-gereçleri de kısmen yeterli görmektedir. Eğitimde kullanılan öğretim yöntemleri ve uygulanan değerlendirme ölçeklerini ise çoğunlukla yeterli görülmüştür. Kursiyerlerin çoğunluğu İSMEK'teki deri giyim aksesuarları programının amaçlarına ulaştığını düşünmektedir. Deri giyim aksesuarlarının en büyük zorluğu bazı araç-gereçlerin zor temin edilmesi ve teknolojik gelişmeler karşısında yetersiz kalmasıdır. Dersin gelişimi için yapılması gereken en öne mli faaliyet ise öncelikli olarak kursu bitirenlere istihdam sağlanması, daha sonra ise tanıtım ve reklamının yapılması ve kurs sayısının arttırılması olarak düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler : İSMEK, yetişkin eğitimi, hayat boyu öğrenme, el sanatları, dericilik, deri giyim aksesuarları, program, eğitim
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to review the Leather Clothing Accessories Program given by Istanbul Metropolitan Municipality Art and Vocation Training Courses, which holds a significant place in adult education, from the trainees' perspectives and to determine the product properties, tool properties, and qualifications of the course. The working universe of the study is formed by the trainees who attended to and graduated from the module programs of the Leather Clothing Accessories courses given at the İSMEK Üsküdar Aziz Mahmut Hüdai Course in the academic year 2013-2014. A survey which is based on regarding expert's opinion, is performed to 50 trainees of the leather accesories course. According to obtained dates, tables are prepared and interpreted. When the data obtained in the study were evaluated, it was seen that generally women,who did not have a leather clothing accessories training before, attended the leatherclothing accessories course. The trainees, who mostly have an education at high school and above levels, attend the courses to develop themselves and to train in an art-vocation branch. Nearly half of the trainees also attended other courses in different branches at İSMEK. The most commonly used combining techniques in leather clothing accessories are sewing by hand and attaching by twisting; the decoration techniques are appliqué and burning; the most commonly used leather type is calfskin, glace, and Morocco leather; andthe most commonly produced product is bags and coin purses. Trainees design the modelof the product to be made together with the trainer, prefer to use these themselves, andgenerally find the performed works interesting. All of the trainees attend the courses willingly and find the master trainer conducting the program sufficient. The course duration and program content of the program is partially sufficient. Most of the trainees find the techniques applied in leather clothing accessories course sufficient and the usedtools partially sufficient. The training methods used and the applied assessment scales were moslt found sufficient Majority of the trainees believe that the leather clothing accessories program at İSMEK achieved its goals. The biggest challenge in leather clothing accessories is that some tools are hard to provide and are insufficient against the technological developments.The most important action to be taken in order to enhance the course is, with priority, to provide employment to the trainings having completed the course and later to advertise and promote the courses and to increase the number of courses. Key Words : İSMEK, adult education, life-long learning, handcrafts, leather works, leather clothing accessories, program, training