Turizmin Bakü'de yerel halk tarafından algılanması
The perception of tourism by local Baku residents
- Tez No: 388217
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVREN GÜÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Turizm gelişimi yöre için ekonomik kalkınma sağlayan ve aynı zamanda sosyo-kültürel ve çevresel etkisi bulunan karmaşık bir olaydır. Bu etkilerden en çok etkilenen kısım yörede yaşayan yerel halktır. Turizm planlamalarının başarılı ve sürdürülebilir olması için yerel halkın turizmin gelişimine yönelik olumlu algısı gerekmektedir. Tezin uygulama bölümünde uzun yıllardır turizmle iç içe olan ve turistik potansiyeli nedeniyle hem hükümet hem de yatırımcılar tarafından ilgi odağı haline gelen Bakü bölgesi seçilmiştir. Bu çalışma, Bakü'de yerel halkın turizm etkilerine yönelik algısı ve turizm gelişimine yönelik verdiği desteği incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda Bakü merkezde yaşayan 502 kişiye anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20,0 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan Bakü halkı'nın demografik özelliklerine yönelik sorular frekans dağılımı ile test edilmiştir. Bu çalışmada ölçeğin alt boyutları ile katılımcıların özellikleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde t-testi ve tek yönlü varyans analizi testlerinden yararlanılarak hipotezler test edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Turizm Algısı, Yerel Halk, Bakü Bölgesi
Özet (Çeviri)
Development of tourism is a complex event that provides economic development of the region and also has socio-cultural and environmental impacts. People living in such regions are the most affected of these impacts. For tourism planning be successful and sustainable, the local population's positive perceptions for the development of tourism is required. In the application section of the thesis, Baku city was selected which for many years has been a destination for tourists and has become the focus of attention by the government and by investors for its tourist potential. This study was carried out to examine the local community's perception of tourism impact in Baku and its support for tourism development. In this respect, a questionnaire has been conducted among 502 people living in Baku center. The resulting data were analyzed with SPSS 20,0 software package. Questions regarding the demographic characteristics of the Baku people participating in the study were tested with frequency distribution. In this study, in determining the relationship between the characteristics of the participants with the sub-dimensions of scale utilizing the t-test and one-way analysis of variance tests were used to test the hypotheses