Musavvir Hüseyin İstanbuli ve Levni'nin padişah portrelerinin üslup açısından incelenmesi
An examination of sultan portraits by Musavvir Hussein Istanbuli and Levni in terms of manner
- Tez No: 388216
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE TOZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada Musavvir Hüseyin İstanbuli ve Levni'nin padişah portreleri incelenmiştir. Süleyman Demirel Üniversitesi Prof. Dr. Hasan Gürbüz Kütüphanesi'ndeki Silsile-name kitabından ve Gül İrepoğlu'nun Nakış Şiir Renk kitabından her iki nakkaşın ortak minyatürlediği on padişah seçilmiş ve portreler üslup açısından incelenmiştir. Araştırma kapsamında minyatür sanatı ve boyama teknikleri, minyatürün ve Osmanlı Dönemi portreciliğinin tarihsel gelişimi, Musavvir Hüseyin İstanbuli ve Levni'nin hayatı ve diğer eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Araştırma sonucunda Levni minyatür sanatına kendi üslubunu vurgulayıp, minyatüre farklı bir bakış açısı getirmiş olsa da teknik açıdan Musavvir Hüseyin İstanbuli'den etkilendiği görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Minyatür Sanatı, Portrecilik, Musavvir Hüseyin Ġstanbuli, Levni
Özet (Çeviri)
In this study, the portraits of the Ottoman Sultans painted by Musavvir Hussein Istanbuli and Levni have been studied. Ten Sultans portraits, which were painted by both of the artists, were selected from the books called Silsile-name, from the Prof. Dr. Hasan Gurbuz Library in Suleyman Demirel University; and Nakış Şiir Renk by Gül İrepoğlu. Then, these portraits were examined in terms of manner. The study also provides information on the art of miniature painting and painting techniques, the historical development of miniature painting and portraits during the Ottoman period, the biographies and other works of Musavvir Hussein Istanbuli and Levni. The study shows that even though Levni highlighted his own manner in the art of miniature painting and brought about a new point of view to it, he was influenced by Musavvir Hussein Istanbuli. Keywords : The art of miniature painting, Portraits, Musavvir Hussein Istanbuli, Levni