Bilgisayar yardımı ile kamyon sevk sistemlerinin uzaktan kumanda ile kontrolü
  1. Tez No: 38824
  2. Yazar: SEDAT TORAMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET HAKAN ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
öz Etibank Seydişehir Alüminyum açık işletmesinde 3 adet EKG 4.6B tipi ekskavatör, 3 adet loder ve 17 adet Caterpillar ve Belaz marka kamyon kullanılmaktadır, işletmede halen kullanılmakta olan bu ekipmanların çalışma randımanlarının çok düşük olduğu yapılan arazi çalışmalarında gözlenmiştir. Bu ekipmanların randımanlarını etkileyen faktörlerin en önemlileri; - Kamyonların uzun süredir kullanılıyor olmaları - Ekskavatör ve loderlerin uzun süredir kullanılıyor olmaları - Kamyon ve yükleyicilerin optimum şekilde planlanamaması - Kamyon ve yükleyicilerin bekleme ve ölü zamanlarının yüksek olması Ekipman yenilemenin işletmeye getireceği maddi yük düşünülecek olunulursa yapılabilecek en ekonomik çözüm kamyon ve yükleyicilerin optimum şekilde planlaması yapılarak bu ekipmanların bekleme sürelerini ve ölü zamanlarını düşürecektir. Bu amaca ulaşmak için FORTRAN 77 bilgisayar dilinde bir bilgisayar programı yazılmıştır. ABSTRACT In Etibank Seydişehir Aliminium open pit mine 3 EKG 4,6 B type excavators, 3 loader and 17 Caterpillar and Belaz trucks are used. A low efficiency of these equipment have been observed by the field investigations. The most important reasons for this capacity losses are as follows; - A long service time for trucks - A long service time for excavators and loader - A difficulty in planning trucks and loaders - A high down and waiting time for trucks and loaders When it is consideredto renew the equipment it will burden a high investment cost to the establishment so economical solition is to plain the operation in such a way that waiting time and down time of trucks are lowered. For this purpose a FORTRAN77 computer program has been written.
Özet (Çeviri)