Glukozun eritrosit zarlarında bulunan Na-K ATPaz ve CaATPaz ve CaATPaz enzim aktivitelerine etkisinin in vivo ve in vitro koşullarda araştırılması
Investigation of the effects of glucose on the activity of erythrocyte membrane Na-KATP ase and CaATPase in vivo and in vitro conditions
  1. Tez No: 38825
  2. Yazar: RAMAZAN BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. S. SEYHAN TÜKEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
oz Glukozun hücre içine taşınmasında Na+ iyonlarının rolü bilinmektedir. Glukoz hücre içerisine Na+ ile birlikte glukoz-Na+-simport sistemi ile taşınmaktadır. Hücre zarında bulunan ve Na+,un hücre içerisine girişine neden olan bir başka taşıyıcı sistem ise Na+-Ca++ antiport sistemidir. Bu sistemle Ca++ hücre dışına Na+ ise zıt yönde hücre içine taşınır. Hücre zarına yerleşmiş olan Na-K ATPaz enzimi Na+ ve K+ iyonlarının, Ca ATPaz enzimi ise Ca++ iyonlarının hücre içi ve hücre dışı derişimlerinin fizyolojik sınırlar içerisinde sabit tutulmasından sorumludur. Hücre içine giren Na+ 'un hücre dışına atılmasında Na-K ATPaz enzimi, Ca++,un hücre dışına atılmasında büyük ölçüde Ca ATPaz enzimi ve daha az oranda ise Na+'Ca“'”4' antiport sistemi rol oynar. Glukoz-Na-Ca üçlüsü arasında yukarıda bahsedilen ilişkiden hareketle, normale oranla artmış hücre dışı glukoz derişimine ve glukozun hücre içine alınarak kullanılmasına bağlı olarak doğrudan Na+, dolaylı olarakta Ca++ iyonlarının hücre içi ve hücre dışı derişimlerinde değişiklik olması, dolayısıyla Na-K ATPaz ve Ca ATPaz enzim aktivitelerinin de bu değişmelerden etkilenmesi beklenir. Çalışmada Na-K ATPaz ve Ca ATPaz enzimleri eritrosit zarlarından kısmen saflaştırılmış, bu enzimlerin optimum aktivite gösterdiği inkübasyon ortamları belirlenmiştir. Ayrıca Na-K ATPaz ve Ca ATPaz enzimlerinin Km, Vmax, Ea gibi kinetik parametreleri saptanmış, enzimin aktivitesinde saklama koşullarına ve süresine bağlı olarak meydana gelen değişmeler incelenmiştir. Na-K ATPaz enziminin Michaelis-Menten kinetiğine uyduğu ve tek bir Km değeri olduğu, Ca ATPaz enziminin ise Michaelis-Menten kinetiğine uymayıp sigmoid bir saturasyon eğrisini karakterize eden iki Km değerine sahip olduğu saptanmıştır. Glukozun Na-K ATPaz ve Ca ATPaz enzimleri üzerine etkisi in vitro ve in vivo olmak üzere iki bölümde incelenmiştir. în vitro çalışmalarda eritrositler ve eritrositlerden hazırlanan hücre zarları glukoz, glukoz-6-fosfat ve glukoz+tunisamisin ile inkübe edilip enzim aktiviteleri tayin edilmiştir. In vivo çalışmalarda glukoz toleransı normal (20 bayan, 20 erkek) ve glukoz toleransı bozuk (20 bayan,20 erkek) kişilere ağız yolu ile glukoz verilerek 0; 1/2; 1 ve 2. saatlerde kan örnekleri alınarak Na-K ATPaz ve Ca ATPaz enzim aktiviteleri ölçülmüştür. Bu çalışmada Na-K ATPaz ve Ca ATPaz enzim aktiveteleri ölçümünün oral glukoz tolerans testi gibi standart bir test olarak kullanılıp-kullanılamıyacağı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The role of Na+ in transport of glucose in to a mammalian cell is well known. Glucose transport is often accomplished by sodium-glucose symport system. Another transport system which causes the transport of Na+ inside the cell is sodium-calcium antiport system, in which Ca*“1”transported out of die cell. Na-K ATPase and Ca ATPase are active transmembrane enzymes. Na-K ATPase is responsible in maintaining the inside and outside concentrations of Na+ and K+ within physiological levels whereas Ca ATPase is responsible in maintaning the inside and outside Ca** concentrations within physiological levels. In mammalian cells antiport like symport is often driven by Na+ gradients maintained by Na-K ATPase. In this study both Na-K ATPase and Ca ATPase are partially purified from erythrocyte membranes. Incubation media in which Na-K ATPase and Ca ATPase show maximum activity were seperately investigated. Kinetic parameters (Km, Vmax, and Ea) were determined for both enzyme. It was shown that Na-K ATPase obeys Michealis Menten kinetic and has a hyperbolic saturation curve with single Km. On the other hand Ca ATPase has a sigmoid saturation curve with two different Km values. The effects of glucose on Na-K ATPase and Ca ATPase activities were determined both in vitro and in vivo conditions. Na-K ATPase and Ca ATPase activities of 20 men and 20 women with normal glucose tolerance and the same numbers of men and women with impaired glucose were measured. It was also investigated whether measurement of Na-K ATPase and Ca ATPase can be used as a standart and preferred test in the case of impaired glucose tolerance or not.