Mesleki ortaöğretim kurumlarında kazandırılan yeterliklere dair öğretmen öğrenci görüşleri(Bilişim teknolojileri örneği)
Students' and teachers' opinions about the intended competences in the vocational education at secondary education institutions(Sample of information technology field)
- Tez No: 388244
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL KAYABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Program Geliştirme ve Öğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmada mesleki ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilere kazandırılmak istenen yeterliliklere dair öğretmen ve öğrenci görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Ankara ili bilişim teknolojileri alanında eğitim gören son sınıf öğrencileri ve alan öğretmenleri ile gerçekleştirilmiştir. Betimsel bir araştırma olan, çalışmada verileri toplamak için anket tekniğinden yararlanılmıştır. Ölçme hazırlanmasının hazırlanması sırasında yeterlilik tabloları kullanılmıştır, ön uygulaması, geçerlilik ve güvenilirlik çalışması gerçekleştirilen ölçme aracı daha sonra öğretmenler için uyarlanmıştır. Araştırma da cevaplanan öğrenci anketlerinin 341'i, öğretmen anketlerinin 102'si tamamı analiz edilmiştir. Anket aracılığı ile elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiş, öğrencilerin yeterliliklere dair ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Cinsiyetler arası farklılıkları yorumlayabilmek için çift yönlü T-testi, okul türleri arasındaki farklılıkları yorumlayabilmek için ANOVA testi ve Scheffe testi kullanılmıştır. Öğrencilerin bölüm tercihlerinde kendi ilgi ve yeteneklerini öncelikli olarak dikkate aldıkları, mezuniyet sonrasında ön lisans ya da lisans seviyesinde eğitimlerine devam etmeyi planladıkları, işletmelerde beceri eğitimi uygulamasını mesleki eğitimleri açısından faydalı buldukları belirlenmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin yeterliklerin çoğuna dair görüşlerinin“katılıyorum”düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenler yeterliklerin çoğuna dair“kararsızım ”düzeyinde görüş bildirmişlerdir. Kız ve erkek öğrenciler arasında pek çok maddede erkek öğrenciler lehine, okul türleri arasında ise endüstri meslek liseleri lehine anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler :Yeterlik, Mesleki Yeterlik, Bilişim Teknolojileri,
Özet (Çeviri)
In this study, student's and teacher's opinions about the intended competences in the vocational education at secondary education institutions were examined. The study in the academic year 2012-2013 in Ankara was performed by the senior students in the field of information technologies and their teachers. In this research, the questionnaires of 341 students and 102 teachers were collected. The data from these questionnaires was analyzed with SPSS 16.0 program and the average of the student's proficiency scores and standard deviations were calculated. In order to find out the gender effect, two-tailed T test was performed and ANOVA and Scheffe were used to show the effect of different school types.It was observed that students have chosen their section by considering their own interests and talents as a top priority and after graduation from high school, they plan to pursue on bachelor's level education. Also they stated that the implementation of vocational and skill oriented education is helpful for their professions.As a result of students' research, the opinions of students about proficiency were mainly“I agree”. On the other side, the opinion of teachers about student's qualification was mainly as“neither agree nor disagree (no opinion)”. The effect of gender difference on success was mainly in the favor of male students while the effect of school types appeared in the favor of vocational high schools. Key Words : Competence, Professional competence, Information technology