Renk öğretimine yönelik hazırlanan aile eğitim programının etkililiği
Effectiveness of family training program prepared for teaching colors
- Tez No: 388245
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP BUYURGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmanın amacı, Özel Eğitim Uygulama Merkezlerinde Otizmli çocuklara renk kavramının öğretiminde, ailelere yönelik hazırlanıp uygulanan aile eğitim programının aileler üzerindeki etkisi ve çocukların öğrenmelerine yansımalarını araştırmaktır. Araştırmada annelere kavram öğretimi tekniklerini kullanmayı öğretmek amacı ile kırmızı renk kavramı üzerine bir aile eğitim programı ve çocukların gelişimini takip etmek amacıyla kırmızı renk değerlendirme aracı geliştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi, Ankara Çankaya Yusuf Karaman Özel Eğitim Uygulama Merkezine devam eden, otizm tanısı almış beş öğrenci ve anneleridir. Çocukların eğitimi ve gelişimi için aile eğitim programlarının önemi olduğu savunulmuştur. Araştırmanın yöntemi deneme modellerinden tek grup, ön test – son test modelidir. Aile eğitim programı uygulanmadan önce ve sonra annelere görüşme formları; çocuklara da değerlendirme aracı uygulanmıştır. Aile Eğitim programının uygulama sonuçları tablolar ile ifade edilmiştir. Araştırma kapsamında geliştirilen ve uygulanan Aile Eğitim programı ile uygulamaya dahil edilen ailelerin kavram eğitimi konusunda bilinçlendiği ve kırmızı kavramının öğretilmesinde başarılı oldukları görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Aile, Aile eğitimi, özel eğitim, otizm
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect on families of family training programs prepared and applied for families during teaching of color concept to autistic children in Special Education Application Centers and the effect of this program on learning of children. During the investigation, a family training program on red color concept has been developed for teaching the use of concept teaching techniques to mothers and a red color evaluation tool has been developed for monitoring the development of children. The subjects of the study were five students attending to Ankara Cankaya Yusuf Karaman Special Education Application Center and diagnosed with autism and their mothers. The method of the study is one group pretest - posttest experimental model. Interview forms have been applied to mothers and assessment tool has been applied to children prior to and after application of the family training programs. The application results of the family training program have been represented by tables. It has been noticed that with the Family Training program proposed and applied by this survey, the families included in the application became conscious of concept teaching and were successful in teaching the red concept. Keywords : Family, Family training, Special education, autism