Manisa ilinde yapılan iğne oyalarının değerlendirilmesi.
The evaluation of the needle work made in the province of Manisa
- Tez No: 388246
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HURİYE ÇIRAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nakış Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmanın amacı Manisa ilinde yapılmış olan iğne oyalarının konu, renk, biçim ve kompozisyon özellikleri, yapımında kullanılan araç gereçler ve kullanım alanlarını saptamak, saklama koşullarını ortaya çıkarmak, bulunan bilgileri ve ürünleri belgelemek, gelecek kuşaklara aktarmak ve bu alanda kaynak oluşturmaktır. Çalışmanın evrenini Manisa ili oluşturmaktadır. Manisa ilindeki bireyler ile görüşülüp iğne oyaları ile ilgili bilgiler toplanmıştır. Bireylere uygulanan anket soruları ve elde edilen ürünler doğrultusunda iğne oyası ile ilgili renk, motif, kompozisyon özellikleri, iğne teknikleri, ürünleri kullanıma hazırlama durumları, ürünleri muhafaza etme durumları ve iğne oyası yapmadaki amaçları tablolaştırılmıştır. İğne oyası ile uğraşan bireylerin demografik özellikleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : İğne oyası, oya, iğne
Özet (Çeviri)
The purposes of this research are, to determine the subjects, colours, forms and design chracacteristics of the needle work made in the Province of Manisa, to determine the equipment used for needle works and the area of usage of those equigment, to expose the circumstances for storing of the needle works, to document the products and the information gathered, to transfer those documents to the posterity and to generate sources in this field. The Province of Manisa comprises the bounderies of this study. Information about needle works have been gathered by making interviews with the individuals who live in the central district of the Province of Manisa. Based on the quastionnaire applied to the individuals and the products obtained, the colours, motifs and design characacteristics, needle work techniques, the states of making the products ready for use, the states of conservation of the product and the purposes of the individuals in making needle work have been charted. It has been tried to expose the demografical characacteristics of the individuals who make needle work. Key Words : Needle work, needle