Yerel halkın turizmin sosyo-kültürel etkilerini algılamalarının yaşam tarzı boyutuyla incelenmesi
The examining with lifestyle dimension of local people's perceptions about socio-cultural impacts of tourism
  1. Tez No: 388248
  2. Yazar: AYHAN DAĞDEVİREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TAYFUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu araştırmanın birincil amacı, yerel halkın yaşam tarzını belirlemek ve yaşam tarzının turizmin sosyokültürel etkilerine ilişkin algıları üzerinde etkisi olup olmadığını analiz etmektir. Araştırmanın ikincil amacı ise yerel halkın sosyodemografik özelliklerinin yaşam tarzı ile turizmin sosyokültürel etkilerine ilişkin algıları üzerinde etkisi olup olmadığını analiz etmektir. Araştırmanın analizleri, yerel halkın yaşam tarzı alt boyutları ile turizmin sosyokültürel etkilerine ilişkin algı alt boyutları üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Antalya ilinde yaşayan 18 yaş ve üstü yerel halk oluşturmaktadır. Araştırma, Antalya ilinin turizmin en yoğun yaşandığı ilçeleri Kemer, Manavgat ve Alanya'nın merkezlerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formu, üç bölümden oluşmaktadır: yaşam tarzı, turizmin sosyokültürel etkileri ve sosyodemografik özellikler. Anket formu, Eylül-Ekim 2013 tarihleri arasında toplam 1 200 kişiye uygulanmıştır. Toplam 1 161 anket değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler; frekans ve yüzde dağılımları, faktör analizi, geçerlilik ve güvenirlik analizleri, bağımsız örneklem t testi, bağımsız örneklem tek yönlü varyans analizi-çoklu karşılaştırma testi (Tukey HSD), korelâsyon analizi ve çok değişkenli regresyon analizi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, yerel halkın yaşam tarzı ile turizmin sosyokültürel etkilerine ilişkin algıları arasında anlamlı bir ilişkinin olduğunu göstermiştir. Yerel halkın yaşam tarzı ile yaş, ikamet süresi arasında anlamlı bir farklılık tespit edilemezken cinsiyet, medeni durum, doğum yeri, turizm sektöründe çalışma durumu, çocuk durumu, eğitim durumu, meslek, gelir, hanedeki kişi sayısı, mülkiyet durumu, turistlerle iletişim kurma durumu arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Bunun yanında, yerel halkın turizmin sosyokültürel etkilerine ilişkin algıları ile turizm sektöründe çalışma durumu, yaş, hanedeki kişi sayısı arasında anlamlı bir farklılık tespit edilemezken ikamet süresi, eğitim durumu, mülkiyet durumu, cinsiyet, medeni durum, doğum yeri, çocuk durumu, meslek, gelir, turistlerle iletişim kurma durumu arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : YaĢam tarzı, turizmin sosyokültürel etkileri, Antalya, yerel halk,
Özet (Çeviri)
The primary aim of this research is to determine local people's lifestyle and to analyze whether the effect of lifestyle on local people's perceptions regarding socio-cultural impact of tourism. The secondary aim of the research is to analyze whether effect of local people's socio-demographic characteristics on their lifestyle and perceptions regarding socio-cultural impact of tourism. Analyses of the study were carried out with local people's lifesyle subdimensions and their perception subdimensions regarding socio-cultural impacts of tourism. The universe of study consist of residents who are 18 aged and over living in Antalya province. Study was carried out in the central Kemer, Manavgat and Alanya, the most intense tourism districts of Antalya province. In the study, a questionnaire was used as data collection tools. A questionnaire consists of three parts: lifestyle, socio-cultural impact of tourism and personal informations. The questionnaire was applied to total 1 200 people between September-October 2013. A total of 1 161 questionnaires were evaluated. Data obtained were analyzed through frequency and percentage distributions, factor analysis, validity and reliability analysis, test for independent samples, one-way analysis of variance test for independent samples- multiple comparison test (Tukey HSD), correlation analysis and multivariate regression analysis. The results of the study showed that there is a significant relation between between local people's lifestyles and local people's perceptions regarding socio-cultural impact of tourism. On the other hand, it has been determined that there is a significant difference between the lifestyle of the local people and sex, marital status, place of birth, working status in the tourism sector, child status, educational status, occupation, income, number of people in households, ownership status, status of contact with tourists, while determining there is not a significant difference relationship between the lifestyle of the local people and age, length of residence. Besides, it has been determined that there is a significant difference between local people's perceptions regarding socio-cultural impact of tourism and sex, marital status, place of birth, child status, length of residence, educational status, occupation, income, ownership status, status of contact with tourists, while determining there is not a significant difference between local people's perceptions regarding socio-cultural impact of tourism and working status in the tourism sector, age, number of people in household. Key Words : Lifestyle, socio-cultural impacts of tourism, Antalya, local people, perception