Coğrafya ve coğrafya öğretmenliği lisans öğrencilerinin profilleri
Undergraduate students' profi̇les of geography and geography teachi̇ng
  1. Tez No: 388249
  2. Yazar: NİLGÜN ÖZDAMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET KARABAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma, edebiyat fakültesi coğrafya bölümü ve eğitim fakültesi coğrafya öğretmenliği bölümlerinde lisans eğitimi alan öğrencilerin demografik, sosyo-ekonomik, sosyo-kültürel ve bazı mesleki özelliklerini belirleyerek genel profillerini ortaya koymak için yapılmıştır. Ayrıca araştırmada öğrencilerin genel profillerinin öğrenim gördükleri fakülteye göre farklılaşma durumu sorgulanmıştır. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin toplanması için uzman görüşleri dahilinde anket hazırlanmış, hazırlanan anketler örneklem olarak belirlenen Gazi, Atatürk ve Marmara Üniversitesi eğitim fakültesi coğrafya öğretmenliği bölümü ile Ankara ve Marmara Üniversitesi edebiyat fakültesi coğrafya bölümünde öğrenim gören 491 öğrenciye uygulanmıştır. Anketin çözümlenmesinde SPSS programı kullanılmış, betimsel istatistik yöntemlerinden yüzde ve frekans değerleri ile ki-kare kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, öğrencilerin hemen tamamının devlet lisesi mezunu, yaklaşık dörtte üçünün genel liseden mezun olduğu ve yarıdan fazlasının coğrafya ve coğrafya öğretmenliği bölümlerini ilk üç tercihi içine yazdıkları belirlenmiştir. Öğrencilerin yarıdan biraz fazlası bölümü tercih nedeninin coğrafyaya olan ilgileri olduğunu belirtmiştir. Araştırmada anne ve baba eğitim seviyesinin düşük olduğu, babaların çoğunun işçi, memur, emekli olduğu ve annelerin tamamına yakınının mesleği olmadığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin üniversite yaşamında bilimsel, sosyal, kültürel, sanatsal ve spor faaliyetlerine katılımının orta düzeyde olduğu görülmüştür. Coğrafya öğretmenliği bölümü öğrencilerinin coğrafya bölümü öğrencilerine göre kütüphaneye daha sık gittikleri ve mesleki alanları ile daha fazla çalışma yaptıkları tespit edilmiştir. Coğrafya ve coğrafya öğretmenliği öğrencilerinin yarıdan biraz fazlası bölümde verilen eğitimden memnun iken, memnun olmayanların ve bölüm değiştirmek isteyenlerin daha çok coğrafya öğretmenliği öğrencilerinin olduğu belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Coğrafya ve Coğrafya Öğretmenliği, Lisans Öğrencisi, Öğrenci Profili
Özet (Çeviri)
This research was done to fınd out general profıles of undergraduate students in geography departments in the faculty of arts and geography teaching departments in the faculty of education by stating demographic, socio-economic, socio-cultural and professional qualities of them. Also in this research the differentiation of the students' general profiles was questioned according to the faculty that they got education. General model of research was used in this study. The questionnaire was prepared for the collection of data on the experts' opinions, and this questionnaire was applied to 491 students who studied in geography teaching departments in the faculty of education in Gazi, Atatürk and Marmara universities and who got education in geography departments in the faculty of arts in Ankara and Marmara universities. SSPS program and some descriptive statistics' methods such as percentage, the rate of frequency and chi-square were used to analyze the questionnaire. As a result of the survey it was detected that almost all of the students was graduated from the state schools, nearly three-quarters of the students were graduated from high school and more than half the students preferred geography and geography teaching in the first three options. A little more than half the students stated that the reason of their preference to geography department was their interests in it. In this survey it was detected that their parents' education level was low, most of the fathers were workers, officers and retired, almost all of the mothers had no jobs. It was found out that the students' participation in scientific, social, cultural and artistic activities was at mid-level. It was recognized that the students in geography teaching department did more researches in professional fields and went to library more frequent than the ones in the geography departments. It was determined that the ones, who wanted to change their current department and weren't pleased with the education given, were mostly the students of geography teaching department, whereas more than half the students in geography and geography teaching were pleased with the education given in these departments. Key Words : Geography And Geography Teaching, Undergraduate Student, Student's Profile