Sağlık çalışanlarının bilgisayar okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesi: (Aydın Kadın Doğum Hastanesi ve Bozdoğan Devlet Hastanesi örneği)
Measurement of computer education level in health staff.(Aydin Obstetric and Gynocology and Child Hospital-Bozdoğan State Hospital tample)
  1. Tez No: 388257
  2. Yazar: ŞULE AKBAŞ GÜLEKEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNÜL İPEK ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada Sağlık Çalışanlarının Bilgisayar Okur-Yazarlık Düzeyleri araştırılmıştır. Çalışmanın amacı sağlık çalışanlarının, bilgisayar okuryazarlığı düzeylerini belirlemek ve ihtiyaç duyulan önerileri ortaya koymaktır. Bu araştırmada, sağlık sektörünü temsil edecek ve çalışan çeşitliliği açısından uygun olan“Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ve Bozdoğan Rasim Menteşe İlçe Devlet Hastanesi”seçildi. Araştırmanın evrenini oluşturan söz konusu hastanelerde çalışan 258 çalışanın 215'ine ulaşılmış, anketler yapılmış ve sonuçları ilgili tablolara aktarılmıştır. Anketler SPSS 16.0 programına aktarılarak yorumlanmıştır. Sonuçlar yorumlanırken yüzde, frekans ve ortalama değerleri kullanılmış, bunun yanında gruplar arasında farklılık olup olmadığını belirlemek amacıyla, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi ve Welch ve Brown-Forsythe Testi, farkın hangi gruplar arasında olduğunu test etmek için Scheffe ve Tukey testleri kullanılmıştır. Araştırmada; erkek katılımcıların, kadın katılımcılara göre; 30 yaş altı katılımcıların, 41 yaş ve üzerine göre; bekâr katılımcıların, evli olanlara göre; Uzman tabiplerin, diğer unvanlara göre; Sağlık Bakanlığı'nda 5 yıl ve daha az süre çalışanların, 26 yıl ve daha fazla süre çalışanlara göre, bilgisayar okuryazarlığı ortalama puanları daha yüksek çıktığı görülmüştür. Bunun yanında araştırmada; eğitim düzeyi arttıkça alınan puanların arttığı ve aylık gelir değişkenine göre 4000 TL üzeri maaş alanların bilgisayar okuryazarlığı ortalama puanlarının daha yüksek çıktığı görülmüştür. Bu bağlamda tahmin edilen sonuçlar ve değerlendirmeler öne sürülen hipotezleri destekler niteliktedir. Anahtar Kelimeler :Bilgisayar Okuryazarlığı, Bilgisayar Operatörlüğü, Bilgisayar Terimleri, Programlama
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, a survey has been carried out about Level of Computer Literacy for Health stuff. The aim of the study is to determine the level of health care workers' computer literacy and put forward suggestions needed. Therefore, Aydın Maternity and Children Hospital and Bozdoğan Rasim Menteşe Hospital have been selected because of the convenient to staff in diversity and representetive of the extensively studied. 215 workers of 258, working in these hospitals that constitutes the universe of research have been reached, surveys have been conducted and the results have been transferred to the relevant tables. Surveys have been interpreted by transferring to SPSS 16.0 program.While the results were interpreting, percentage, periodicity and average have been used as well as, to determine whether the difference among groups, independent groups t-test, one-way variance analysis and Welch, Brown-Forsythe Test and Scheffe and Tukey Test to test the difference between which groups. In the study it has been observed that male participants with regard to female ones, under 30 ages participants with regard to at the age of 41 and over, single participants with regard to married ones, expert doctors with regard to other degrees, healt employees working 5 years and under with regard to working ones 26 years and over have higher points on computer literacy. Besides, in the research it is also observed that the more level of education increases the higher points are taken and according to the monthly salary variable those who have over 4000 TL income took higher average points on computer literacy. In this context, the estimated results and evaluations support the hypothesis. Keywords : Computer Literacy, Computer Operator, Computer Terms, Programming