Dijital medyanın 18 ay -3 yaş arasındaki çocukların gelişimine etkisi
Effects of 18-36 monthly children on improving the use of digital media
- Tez No: 489902
- Danışmanlar: PROF. DR. KIVILCIM GÜCÜYENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle çocukların dijtial medya maruziyeti gün geçtikçe artmaktadır. 18ay -3 yaş arası çocukların dijital medya kullanımı, maruziyeti ve dijital medyanın gelişime olan etkiler incelenerek literatüre katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 01.06.16 - 01.12.16 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Pediatri Polikliniklerine ebeveyni ile başvura 18ay-3yaş arası 250 çocuk rastgele seçildi. Gönüllü ebeveynlere çoktan seçmeli ve boşluk doldurmalı sorulardan oluşan anket yüzyüze görüşme tekniği ile uygulandı. Bulgular: Araştırmada yaşları 18 ay -3yaş arasında değişen 124 kız (%49,6), 126 erkek (%50,4) yer almaktadır. Erkeklerin kızlara göre daha fazla televizyon izledikleri, bilgisayar/tablet ve internet kullanımlarının daha fazla olduğu saptanmıştır. Cinsiyetleri ile cep telefonu kullanım süresi arasında ilişki saptanmadı (p>0,05). Ebeveynin televizyon izleme süresi arttıkça, çocuğun televizyon izleme süresinin arttığı ancak ebeveynin sosyal medya kullanım sıklığı ile çocukların bilgisayar/tablet ve internet kullanım süreleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir. Çocuğun televizyon izleme süresi azaldıkça dil, kişisel, ince motor ve kaba motor gelişiminin arttığı belirlenmiştir. Çocuğun bilgisayar/tablet kullanım süresi arttıkça dil, kişisel, ince motor ve kaba motor gelişiminde artış saptandı. Çocuğun internet kullanım süresi ile dil, kişisel, ince motor ve kaba motor gelişimi arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Çocuğun cep telefonu kullanım süresi arttıkça dil, kişisel, ince motor ve kaba motor gelişimlerinin arttığı belirlenmiştir. Dil gelişimi arttıkça kişisel, ince ve kaba motor gelişimleri artmaktadır. Kişisel gelişimleri arttıkça ince ve kaba motor gelişimleri artmaktadır. İnce motor gelişimleri arttıkça kaba motor gelişimleri artmaktadır. Sonuç: 2 yaş altındaki çocukların dijital medya kullanmaması, 2 yaş üstündeki çocukların ise ebevyn kontrolünde, kısıtlı sürede dijital medya kullanımının önerilirken, çalışmamızda 18ay-3yaş arasındaki çocukların dijital medyayı oldukça fazla kullandığı ve gelişimlerinin bu durumdan etkilendiği görülmüştür. Gelişimini henüz tamamlamamış çocukların dijital medya araçlarını faydalı bir şekilde kullanması için çocuklara örnek teşkil eden erişkinlerin özellikle ebeveynlerinin medya okuryazarlığı ve dijital medyanın çocuk gelişimine etkisi konularında bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Uygulama geliştiricilerinin yaş gruplarına özel olarak tasarlanmış eğitici programlar üretmesi için sağlık çalışanlarının katkıda bulunması gerekmektedir. Gelişim alanları birbiriyle ilişkili olduğundan bir alanda gelişim geriliği olan çocuğun diğer gelişim alanlarının da titizlikle değerlendirilmesi, ihtiyacı doğrultusunda destek için yönlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Effects of 18-36 Monthly Children on Improving the Use of Digital Media Aim: Children today are growing up in an era of highly personalized digital media use experiences.We aim to contribute to literature by examining the use and the exposure of digital media for children aged 18 months-3 years and the effects of digital media on developing children. Materials and methods: A ge of 18 months - 3 years children were randomly selected who enter with their parents to Gazi University Medical Faculty Hospital Child Policlinics between 01.06.16 and 01.12.16. A questionnaire consisting of a multiple choice and void filling questionnaire for volunteer parents was administered by face to face interview technique. Results: 124 girls (49.6%) and 126 boys (50.4%) between the age 18 months- 3 years included in the study. However,there was no relationship between gender and duration of mobile phone use,boys are more likely to watch television and also computer / tablet and internet usage of boys are higher than girls. As the duration of parental television viewing increased, the child's television viewing duration increased, but the frequency of parental social media use did not correlate significantly with children's computer / tablet and Internet usage durations. It has been determined that language and cognitive development, motor functions are increased by the decrease of the child's watching time of television. As the child's computer / tablet usage increased, language and cogntive development,motor functions are increased. We didn't find any differences between duration of internet use of child and language, cognitive and motor developments.As the duration of mobile phone usage of child increased,language, cognitive and motor developments were increased.Our results show neuromotor development areas correlate positively with each other. Conclusion: The use of digital media by children under 2 years is not suggested,while children over 2 years old are eligible for limited use of digital media in parental coverage. In our study, digital media usage and digital media exposure of children aged 18 months to 3 years were found to be quite high. This affects children's neuromotor development. These findings suggest that media exposure represents a substantial public health problem. Parental awareness should be raised about the influence of their behavior in the context of digital literacy. Healthcare professionals can help families identify and adopt a healthy media use plan.Also it is necessary to encourage application developers for designing educational programs that support child development. Children with developmental disability should be referred for detailed assessment and support in case of need.