Yeni bazı çilek çeşitlerinde günü kısaltma uygulamalarının verim ve kalite üzerine etkileri
The Effect short day application on yield and important quality characteristics of some strawberry
  1. Tez No: 38826
  2. Yazar: GÜLNUR KANMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVGİ PAYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
öz Bu araştırmada değişik dönemlerde gün uzunluğunu kısaltma uygulamalarının bazı çilek çeşitlerinde verim ve meyve kalite kriterleri üzerine etkileri incelenmiştir. Deneme, 1992-93 ve 1993-94 yetiştirme periyotlarında olmak üzere 2 yıl süreyle ç.O. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü 'nde yapılmıştır. Birinci yetiştirme periyodunda 2 ayrı gün uzunluğunu kısaltma dönemi (15 Eylül - 1 Ekim ve 1 Ekim - 15 Ekim) ile 3 çilek çeşidi (Douglas, Vista ve Tufts), ikinci yetiştirme periyodunda ise 3 ayrı gün uzunluğunu kısaltma dönemi (21 Eylül - 8 Ekim, 8 Ekim - 25 Ekim, 25 Ekim - 11 Kasım) ve 6 çilek çeşidi (Douglas, Vista, Tufts, Dana, Cruz ve 216 (Doritt)) üzerinde çalışılmıştır. İlk yıl 1 Ekim - 15 Ekim tarihleri arasında gün uzunluğunu kısaltma uygulaması Vista çeşidinde bitki başına toplam verimi artırırken (36.20 g), ikinci yıl 25 Ekim - 11 Kasım tarihleri arasındaki gün uzunluğunu kısaltma uygulaması Dana ve 216 çeşitlerinde bu açıdan en iyi sonucu vermiştir. Bu çeşitlerde tanık ile belirtilen uygulama arasında bitki başına verim farkı sırasıyla 257.33 g (Dana) ve 240.62 g (216) olmuştur. Bu miktarlar dekardan alman ürünü 1.7 ton ve 1.5 ton olarak artırmıştır. Gün uzunluğunu kısaltma programı ile çeşitlerin meyve ağırlıkları arasında tam bir ilişki kurulamamış olmakla birlikte bu programların etkilerinin genel olarak olumlu olduğu belirtilebilir. Birinci yetiştirme periyodunda ortalama SÇKH içeriği üzerine gün uzunluğunu kısaltma progamlarından birincisi Tufts çeşidinde, ikinci yetiştirme periyodunda ise bu programlardan 8 Ekim - 25 Ekim ve 25 Ekim - 11 Kasım tarihleri arasındaki uygulamaları 216, 25 Ekim - 11 Kasım tarihleri arasındaki uygulama ise CruzXI çeşidinde olumlu etkiler yaparak bu içer İŞİ tanık bitkiye göre bir miktar artırmıştır. Gün uzunluğunu kısaltma uygulamalarının erkencilik ve diğer meyve kalite kriterleri (meyvelerin asit içerikleri, meyve iç ve dış rengi, çanak yaprak genişliği, meyve içi boşluğu, meyvelerin boyunluluk durumu ve meyve eti sertliği) üzerine herhangi bir etkisinin olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
XII ABSTRACT in this study the effect of short day application on yield and important «juality characteristics of sorae strawberry cvs vere investigated. These experiments vere carried out during 1992 - 93 and 1993 - 94 at two different application periods (15 September - 01 October; and 01 October - 15 October) vith 3 cvs (Douglas, Vista and Tufts), and 1993 - 94 seasons at 3 different application periods (21 September - 08 October; 08 October - 25 October and 25 October - 11 November) vith 6 cvs (Douglas, Vista, Tufts, Cruz, Dana, 216). While in the first year shortening the day lenght vas increased the yield in Vista ev (36.20 g) during l October - 15 October, in the second year the yield of Dana and 216 vas increased to vith the 25 October -11 November application periods. These applications also, result in an increase in the total yield 1.7 tons and 1.5 tons per da, respectively. While relation betveen shortening days programmes ana fruit size of cvs vas not found important, shortening the days generally given positive results. TSS rates vere increased slightly in comparison to control on Tufts ev in the first year by 15 September - l October application and on 216 ev in the second year 8 October - 25 October and 25 October -11 November applications, on Cruz ev 25 October - 11 November application. The precocity and the other fruit guality characteristics (such as acidity of the berries, skin and flesh color, size of çap, fruit cavity, neck shape and flesh firmness) vere not affected by short day application in different times.