Türkiye'de sağlık hizmetleri ve hastane yönetiminin evrimi (1960 sonrası)
Evolution of health and hospital management in Turkey (After 1960)
- Tez No: 388261
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sağlık hizmeti sunan organizasyonlar tıbbi kuruluş oldukları gibi, ekonomik ve sosyal amaçları da olan yapılardır. Bu yapıların bilimsel ilkelerle yönetilmesi sağlık hizmetleri alan, hizmeti sunan ve finansmanını sağlayan kişi ve kuruluşlar için büyük önem taşımaktadır. Hastanelerde talebin ve maliyetin artması, verimliliğin ve etkinliğin arttırılmasını zorunlu hale getirmiştir. Verimliliğinin ve etkinliğinin arttırılmasında ise en önemli etkenlerden biri yönetim ve organizasyon yapısıdır. Hastanelerin büyümesi ve maliyetlerindeki artış hastane yönetiminin ve yöneticiliğinin önemini arttırmıştır. Sağlık organizasyonlarının farklı yönetsel düzeyleri için gereksinim duyulan yöneticilerin eğitimi de aynı şekilde önem taşımaktadır. Bu çalışmada yönetim, sağlık hizmetleri, hastaneler kavramı ve kamu hastaneler birliği ele alınmış, tarihsel gelişimi incelenmiş ve mevcut kaynaklar değerlendirilmiştir. Araştırmalar sonrasında yönetici eğitimine yönelik girişimlerde bulunulduğu ama uygulamanın doktor merkezli devam ettiği, fakat sağlık hizmetlerinin profesyonel yönetime ihtiyacı olan bir işletme haline geldiği bir gerçektir sonucu ortaya çıkmaktadır. Anahtar Kelimeler : Yönetim, Hastane Yönetimi, Sağlık Yönetimi Eğitimi,Kamu Hastaneler Birliği.
Özet (Çeviri)
While the organisations providing health services are medical instituations, they are foundations that also have economical and social purposes. It has a place in managing these organitastions by scientific norms towards to people and instituations that taking, offering and financing healty services. It is became compulsory that productivity and effectiveness must be increased after increasing demand and cost in hospitals. The most important factor in increasing productivity and effectiveness is the stracture of management and organisation. Rising the sizes and costs of hospital have made the importance of the hospitals management and administration increase accordingly.The education of the managers who are needed for different executive levels of healty instituations is also carrying another importance. In this study; health services, hospitals concept and puplic hospitals associations have been approached and also historical development and current situations have been observed. It also attempts to executive education, but after the application of the doctor-centered research continues, but it is a fact that has become a business in need of professional management of health services is emerging results. Key Word : Management, Hospital Management, Health Management Education, Puplic Hospitals Associations.