Çalışanlarda motivasyon ve iş tatmini
Increased employee motivation and job satisfaction
- Tez No: 388262
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Küreselleşme hızı arttıkça ve dünya küçüldükçe, işletmelerdeki rekabet artışı da artmaktadır. Artan rekabet, işletme sahiplerinin ve çalışanların bakış açılarını da değiştirdi. İşletmedeki gelişen insan kaynakları yönetimi çalışanları, her gün verimli bir biçimde çalışmakta ve çeşitli yöntemler kullanmaya adapte edilmekteler. İş doyumu ve motivasyon arasındaki ilişki, işletmelerde önemli bir yer tutmaktadır. Bu araştırmanın amacı, iş tatminini ve motivasyonu detaylı olarak anlatmak ve literatürdeki kaynaklar ile birlikte aktarmaktır. Konuya dair önceki çalışmalar ve araştırmalar, detaylıca taranmıştır. Bu araştırma, özellikle yöneticilerin personel motivasyonu ve iş doyumu düzeyinin artırılması çalışmalarına destek sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Yapılan araştırma göstermektedir ki, iş tatmini yüksek olan insanların hem ruhsal hem de fiziksel sağlıklarının çok daha iyi olmasının yanı sıra, kısa sürede yeni işleri öğrenebildikleri, başkalarına yardım eden, çatışmalardan uzak durdukları, iş kazalarına uğrama risklerinin daha az olduğu, müşterilerine daha olumlu yaklaşan ve hizmet eden, hatta katılımcı bir davranış sergileyen kişiler oldukları tespit edilmiştir Anahtar Kelimeler : İş Tatmini, Motivasyon, Motivasyon Faktörleri.
Özet (Çeviri)
Pace of globalization gets faster and the world gets smaller, competition in enterprises is also increasing. Increased competition has changed perspectives of business owners and employees. Developing human resource management employees in the enterprise work efficiently every day and be adapted to use a variety of methods. The relationship between job satisfaction and motivation has an important place in enterprises. The purpose of this study is to explain job satisfaction and motivation in detail and to transfer these with sources in the literature. Previous studies and researches related to the subject are scanned in detail. This research was prepared especially to provide support to the studies of increasing personnel motivation and job satisfaction of managers. The research shows that, people with high job satisfaction have as well as much better both the spiritual and physical health, they can learn new tasks soon, help others and avoid from conflicts, they can minimize the risk of accidents at work, take more positive approach to their customers, serve them and even they are persons exhibiting participant behavior. Key Words : Job Satisfaction, Motivation, Motivation Factors.