Sağlıkta dönüşüm programının finansal performansa etkisi
Health transformation program financial performance effect
  1. Tez No: 388263
  2. Yazar: AYLİN AYAZ ULUCAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNÜL İPEK ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Toplumda yaşayan tüm bireyler için hizmeti üretmekten sorumlu olan hastaneler, sağlık hizmetinin çıktısının tamamlanması ve ölçümünün zor olması açısından, günümüzde en karmaşık yapıya sahip olan örgütler arasındadır. Türkiye'deki hastaneler, son yıllarda sağlık reformu ile yeniden yapılanmış ve sağlık sistemi yeni bir boyut yakalamıştır. Sağlık sistemleri, sanayi işletmelerinden farklı özelliklere sahip olmakla beraber sağlık hizmetlerinin devamlılığı ve ertelenemez olması, koruyucu, tedavi edici ve rehabilite edici hizmetlerin üretildiği topluma hizmet eden işletmelerdir. Sağlık hizmetleri kalitesi için, ileri teknolojik donanım ve uzmanlaşma gerekmektedir. Bu uzmanlaşma kurumlar için yüksek maliyeti de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle hastanelerin finansal analizleri ve varlıklarını sürdürebilmeleri ve rekabetçi ortamada daha iyi hizmet verebilmeleri açısından hayatidir. Hastanelerde sağlık hizmeti gelirlerinin, finansal yapı üzerindeki etkileri ölçülerek analiz yapılmalıdır. Bu çalışmada, bir kamu hastanesinin 2009-2014 yılları arası finansal rasyoları analiz edilmiştir. Bu analiz sonuçları, örneğe dahil edilen hastane özelinde analiz edilerek, sağlıkta dönüşüm programının kamu hastanesine etkisini ortaya koymak adına genelleştirilmeye çalışılmıştır. Analiz sonuçları mevcut durumları ortaya çıkaracak ileriye yönelik planlamalara yön vermesi açısından önemlidir. Anahtar Kelimeler : Sağlık Hizmeti, Hastane, Finansal Performans, Finansal Analiz, Finansal Tablo, Oran Analizi
Özet (Çeviri)
Health, a service area, directly affects the lives of people and society, contributes to the quality of the labor factor and as a whole, impacts on the economic performance through the investment, employment and production. These direct and indirect effects, requires knowledge of the level of efficiency of hospitals which are the analysis of the health sector enterprices that make up the value issues. State hospitals are institutions using public funds. Knowledge of this resourse, as well as how efficiently those used in spite of the increasing number of private health institutions will contribute to the determination of the efficiency of helth policies more. In this study, a public hospital were analyzed financial ratios for the years between 2009-2014 . This analysis results are included in the sample analyzed in a private hospital , the health transformation program has attempted to demonstrate the effects of generalized public hospitals. Analysis results are important to guide future planning will reveal the current situation. Key Words : Health, Hospital, risk, Productivity, Efficiency Analysis, Data Envelopment Analysis