Dış kaynaklı hizmet alımlarının hastanelerde kullanılması
The use of outsourced service procurement in hospitals
  1. Tez No: 388264
  2. Yazar: HASAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
İşletmeler açısından piyasada rekabet şartları gün geçtikçe zorlaşmaktadır. İşletmeler ise bu zorluklarla baş edebilmek için her geçen gün yeni yönetim stratejileri geliştirmektedirler. Dış kaynaklı hizmet alımları ise bu yönetim stratejilerinden birisidir. İşletmeler ana faaliyet alanları dışında dış kaynak kullanarak temel yeteneklerine daha fazla zaman ve kaynak ayırmayı amaçlamaktadırlar. Hastaneler ise günümüzde artık sadece tıbbi hizmet sunan mekanlar olmaktan çıkmış, tıbbi hizmetin yanında yemek, temizlik, bilgi işlem, konaklama gibi otelcilik hizmetleri de sunan kompleks işletmeler haline gelmişlerdir. Bu kadar geniş alanda hizmet veren hastaneler ise temel faaliyet alanları dışında dış kaynaklı hizmet alımı yöntemine başvurmaktadırlar. Bu çalışmada dış kaynaklı hizmet alımlarının hastaneler için nedenleri, faydaları, zararları, kullanım süreci ve türleri gibi konular işlenmiştir. Çalışmada kaynak tarama yöntemi kullanılarak dış kaynak kullanımının hastane işletmeciliği üzerindeki olumlu ve olumsuz yönleri ortaya konmuştur. Bu çerçevede dış kaynak kullanımının hastaneler açısından; maliyetlerin düşmesi, temel yeteneklere odaklanma, yeni teknolojileri takip etme gibi olumlu sonuçları olduğu, bunun yanında esnekliği kaybetme, yetersiz tedarikçi işletmenin seçilmesi, bilgi güvenliğini sağlayamama gibi risklerinin de olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Hastanelerde Dış Kaynak Kullanımı, Hastanelerde HizmetAlımları, Tedarikçi Firma, Sağlık Hizmetleri
Özet (Çeviri)
From the point of businesses the competitive conditions in the market are getting more difficult within time. But to cope with these difficult conditions these businesses are improving new management strategies. Besides their main business by outsourcing, these businesses aim to spend more time and effort on their basic skills. On the other hand nowadays hospitals are not places that provide only medical service, but also they have become complex businesses that provide food, hygiene, computing and accommodation services. This study is about the reasons, benefits, disadvantages, process and type of procurement of outsourced services for use in hospitals. By using source scanning method it has been revealed the positive and negative sides of outsourcing on hospital management. In this context it has been understood that outsourcing for hospitals have some positive results like reduction of costs, focus on basic skills, and application of new technology, besides there is also the risk of loosing flexibility, choosing insufficient supplier management and failure of ensuring information security. Key Words :Outsourcing in Hospitals, Procurement of Services in Hospitals, Suppliers, Health Services