Virüs ve mikroplazma hastalıklarından ari olarak tesis edilmiş bahçelerde doğal koşullarda vaşington navel turunçgil fidanlarına üçüncü yıl sonunda stubborn hastalığının vektör böceklerde tekrar infeekte edilme oranı
Natural transmission incidence of spiroplasma citri of virüs free seedlings at the end of 3rd. year in washington navel orchards
- Tez No: 38839
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ill ÖZ Stubborn {Spiroplasma citri ) hastalığı, Doğu Akdeniz bölgesi turunçgil yetiştiriciliğinin sorunlarından biri olup vaşington navel portakallarında ağır kayıplara yolaç maktadır. Hastalığın vektörlerle, özellikle fidanlıklarda ve yeni kurulan bahçelerde sağlıklı fidanlara taşınabiliyor olması, hastalığın bulaşma riskini artırmaktadır. Henüz tam anlamıyla virüs ve virüs benzeri hastalıklar açısından sertifikalı fidan üretimine geçilmemiş Türkiye turunçgil yetiştiriciliğinde, virüs ve virüs benzeri hastalıklardan ari olarak üretilen ve bahçeye dikimi yapılan 3 yaşındaki vaşington navel portakallarında stubborn hastalığının vektör ve diğer etkenlerle yapılan ELISA, kültüre alma çalışmaları ve bahçe içerisinde tuzak bitki (Sesasum indicum (L)) kullanımı sonucunda 3. yılın sonunda turunçgil fidanlarına taşınmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Stubborn (Spiroplasma citri ) a mycoplasmal disease is an important problem in East Mediterranean region citrus growing. This disorder causes high losses in yield and quality losses in Washington navel orange. Since S. citri is transmitted by leafhopper vectors into established orchards and to seedlings, there is continuous threat of infection. Washington navel seedlings produced from virus and virus -like disease free budwood lines were transferee! to orchards in 1990. At the end of the 3rd year, these seedlings were diagnosed by ELISA, culture assay for the stubborn disease pathogen. The occurrence of natural transmission was studied in the same orchards by trap plants (Sesamum indicum (L)). According to the obtained results, no citrus seedling get reinfected by S. citri within a three exposition period to natural tranmission.