Metabolik sendromlu hastalarda lipoksin A4 düzeylerinin değerlendirilmesi
The evaluation of serum levels of LXA4 in metabolic syndrome patients
  1. Tez No: 388400
  2. Yazar: SEDAT GÜLTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH AKÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Metabolik sendrom (MS), pandemiye doğru giden önemli bir halk sağlığı problemidir. MS son zamanlarda inflamatuar bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Lipoksinler (LX'ler) araşidonik asit (AA)'ten sentezlenen lipid yapılı biyoaktif moleküller olup in vivo ve in vitro ortamlarda güçlü bir şekilde hem antiinflamatuar hem de pre-resolving aktivite göstermektedirler. Bu çalışmada, MS'li hastalarda LXA4 düzeylerinin ve bu düzeylerin MS bileşenleri [bel çevresi, kan basıncı, yüksek dansiteli lipoprotein kolesterol (HDL-C) ve trigliserid (TG) düzeyleri] ile olan ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya, MS tanısı almış otuz dokuz hasta ile kontrol grubu olarak yaş ve cinsiyet yönünden benzer özelliklere sahip otuz iki sağlıklı birey dahil edilmiştir. Serum LXA4 düzeylerinin ölçümü ELISA yöntemi ile“Human Lipoxin A4 ELISA Kit ”(Cusabio, cat no:CSB-E09689h) kullanılarak gerçekleştirildi. Hasta ve kontrol grubundaki bireylerin kan alma sırasında yaşı, cinsiyeti, fizik muayene bulguları, antropometrik ölçümleri [boy, kilo, bel çevresi, vücut kitle indeksi (VKİ)] kaydedilmiştir. Ek olarak, serum TG, düşük dansiteli lipoprotein (LDL-C), HDL-C, ve glukoz ölçümleri yapılmıştır. Hasta ve kontrol grubu arasında yaş ve cinsiyet parametrelerinde istatiksel olarak anlamlı bir bir farklılık gözlemlenmedi (p>0,05) ancak ağırlık (p0,05). Sadece erkekler değerlendirildiğinde ise serum LXA4 düzeyleri arasındaki fark anlamlıydı (p=0,01). Tüm katılımcılarda serum LXA4 düzeyleri ile bel çevresi arasında negatif korelasyon (r:-0,368 p=0,02) bulunmaktayken bu korelasyonu cinsiyet açısından incelediğimizde sadece erkeklerde olduğu gözlemlenmiştir (r:-0,516, p:0,002).
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome (MS) is a serious public-health problem and may lead to pandemia. MS has recently been considered as an inflammatory disease. Lipoxins (LX's) are bioactive lipid molecules synthesized from arachidonic acid (AA) and show potent anti inflammatory and pre-resolving activities in in vivo and in vitro conditions. In this study, it was aimed to evaluate serum levels of LXA4 in MS patients and the relationship of serum LXA4 levels with MS components [waist circumference, blood pressure, high density lipoprotein cholesterol (HDL-C) and triglyceride (TG) levels]. Thirty-nine patients diagnosed with MS and thirty-two healthy individuals as the control group with similiar age and gender features were included in the study. Serum LXA4 levels were measured with enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) method using“Human Lipoxin A4 ELISA Kit”(Cusabio, cat no:CSB-E09689h). During collecting blood age, gender, physical examination findings, anthropometric measurements [height, weight, waist circumference, body mass index (BMI)] of the individuals in patient and control group were noted. Additionally, serum TG, low density lipoprotein cholesterol (LDL-C), HDL-C and glucose levels were also measured.