Psoriyazisli hastalarda oksidan ve antioksidan seviyelerinin araştırılması
Investigation of oxidant and antioxidant levels in patients with psoriasis
  1. Tez No: 388403
  2. Yazar: OKAN KIZILYEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN AKDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Dermatoloji, Biochemistry, Dermatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Psoriyazis; saçlı deri, diz, dirsek, sakral bölge ve ekstremitelerin ekstensör yüzlerinde simetrik olarak yerleşen lezyonlarla karakterize, genel popülasyonda %1–3 oranında görülen ve immün aracılı mekanizmalarla gelişen kronik inflamatuar bir hastalıktır. Her iki cinsi eşit sıklıkta ve her yaşta görülmektedir. Başta psoriyazis olmak üzere inflamatuvar cilt hastalıklarının etyopatogenezinde reaktif oksijen türlerinin rol aldıkları düşünülmektedir. Literatürde, psoriyazis ve serum oksidan-antioksidan seviyeleri ile ilgili olarak az sayıda çalışma bulunmaktadır ve bu çalışmalarda psoriyazis hastalarının kontrol grubuna göre oksidan ve antioksidan seviyeleri ile ilgili olarak çelişkili bulgular mevcuttur. Çalışmamızda, psoriyazis hastalığının patogenezinin anlaşılmasına katkıda bulunmak amacıyla, psoriyaziste oksidan ve antioksidan seviyelerinin, kontrol grubuna göre nasıl değiştiğinin belirlenmesini amaçladık. Gereç ve yöntemler: Çalışmamıza Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu 19.04.2013 tarih ve 109 sayılı kararı alındıktan sonra başlandı. Çalışmamıza, 2013 yılının Mayıs-Aralık ayları arasında polikliniğimizde psoriyazis hastalığı tanısı konulan veya hastanemizin diğer kliniklerinde yatmaktayken tanı alan ve henüz sistemik tedavi başlanmayan 50 hasta ve 45 sağlıklı kişi dahil edildi. Serum total oksidan kapasitesi (TOS), total antioksidan kapasitesi (TAS), malondialdehit (MDA), 8-hidroksi 2'-deoksiguanozin (8H2D) çalışıldı. Parametreler spektrofotometrik yöntem kullanılarak ölçüldü. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 32,48 (±14,45) ve kontrol grubunun yaş ortalaması 35,64 (±17,40) idi. Hastaların 23'ü erkek, 27'si kadındı. Kontrol grubunun 20'si erkek, 25'ı kadındı. Hastaların şikâyet süresi ortalaması 8,77 (±6,90) yıldı. Hastaların PASI değerleri ortalaması 11,41 (±9,62) idi. Hastaların TOS değerleri ortalaması 63,12 (±33,23) iken kontrol grubunun ortalaması 14,50 (±9,74). Hasta ve kontrol grubu arasında fark anlamlı olarak değerlendirildi (p=0,00). Hastaların TAS değerleri ortalaması 3,15 (±0,70). Kontrol grubu TAS değerleri ortalaması 3,16 (±0,44). Hasta ile kontrol grubu arasında TAS değerleri arasında anlamlı fark bulunmadı (p=0,91). Hastaların MDA değerleri ortalaması 14,84 (±6,66) idi. Kontrol grubu MDA değerleri ortalaması 12,77 (±4,87) idi. Hasta ile kontrol grubu arasında MDA değerleri arasında anlamlı fark bulunamadı (p=0,11). Hastaların 8H2D değerleri ortalaması 16781,2 (±5918,95) idi. Kontrol grubu 8H2D değerleri ortalaması 15276,13 (±6084,95) idi. Hasta ve kontrol grubu arasında 8H2D değerleri arasında anlamlı fark bulunamadı (p=0,26). PASI ile TAS, TOS, MDA ve 8H2D arasında ilişki saptanmadı. Sonuçlar: Çalışmamıza göre TAS, MDA ve 8H2D seviyeleri açısından psoriyazis ve kontrol grupları arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Fakat TOS değerlerinde ise anlamlı fark bulunmuştur. PASI değerleri ile TAS, TOS, MDA ve 8H2D arasında anlamlı ilişki bulunamıştır. Oksidan ve antioksidan sisteminin psoriyazis ilişkisi daha iyi anlamak için daha geniş hasta sayıları yapılan ile çalışmalara ihtiyaç olduğu açıktır.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Psoriasis is an immune mediated chronic inflammatory disease which is seen 1–3% of population, characterized with symmetrical lesions on scalp, knee, elbow, sacral region and extensor face of extremities. Psoriasis may affect both genders equally and it may be seen at all ages. It is thought that reactive oxygene species play role in inflammatory skin diseases especially in psoriasis. There are few studies in literature about psoriasis and serum oxidant-antioxidant levels. There are paradoxes about oxidant and antioxidant in psoriasis patients in these studies. We aimed to contribute understanding of pathogenesis by understanding how oxidant and antioxidant levels change according to control group in our study. Material and methods: We studied in our study after confirmed by Ataturk University Faculty of Medicine Ethic Committee by number of 109 and at date of 19.04.2013. 50 patients diagnosed as psoriasis at our outpatient or at other inpatient clinics between May-December 2013 and 45 healthy people who have been not treated with systemic drugs were included in our study. Total oxidant status (TOS), total antioxidant status (TAS), malonylaldehide (MDA) and 8-hydroxy 2'deoxyguanosine (8H2D) were studied in venous blood. Parameters were measured by spectrophotometric method. Results: Mean age of patients was 32,48 (±14,45) and mean age of control group was 35,64 (±17,40). 23 of patients was male, 27 of them was female. 20 of control group was male, 25 of them was female. Mean of complaint's duration was 8,77(±6,90) years. Mean of patients' PASI was 11,41(±9,62). While mean of TOS levels in patiens was 63,12(±33,23), mean of TOS levels in control group was 14,50(±9,74). The difference between patients and control group was significant (p=0,00). Mean of TAS levels in patiens was 3,15(±0,70). Mean of TAS levels in control was 3,16(±0,44). The difference between patients and control group was not significant (p=0,91). Mean of MDA levels in patiens was 14,84(±6,66). Mean of MDA levels in control was 12,77(±4,87). The difference between patients and control group was not significant (p=0,11). Mean of 8H2D levels in patiens was 16781,2(±5918,95). Mean of 8H2D levels in control was 15276,13(±6084,95). The difference between patients and control group was not significant (p=0,26). Correlation between PASI and TAS, TOS, MDA, 8H2D was not determined. Conclusions: Significant differences in TAS, MDA, 8H2D levels between psoriasis and control group was not found according to our study. But significant differences in TOS levels between psoriasis and control group was found. Significant differences between TAS, MDA, 8H2D, TOS and PASI values was not found. It is obvious that studies were done with bigger number of patients are needed to understand better relation between psoriasis and oxidant, antioxidant system.