Kronik bel ağrısında fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamasının etkinliği
Effectiveness of physiotherapy and rehabilitation application at patients with chronical low back pain
- Tez No: 388433
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜRRİYET GÜRSEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı; kronik bel ağrısı şikayeti olan hastalarda fizyoterapi programının ağrı, özürlülük ve yaşam kalitesi düzeyi üzerine etkisini değerlendirmektir. Özel Yenibosna Safa Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitesi'nde Mayıs 2013-Ekim 2014 yılları arasında yürütülen çalışmaya yaşları 20-55 yıl arasında değişen, 40 birey alındı. Ağrı şiddeti 'Vizüel Analog Skalası' (VAS), özürlülük düzeyi 'Oswestry Disabilite İndeksi' (ODİ) ve yaşam kalitesi 'Yaşam Kalite Ölçeği Kısa Form' (Short Form 36-SF 36) ile değerlendirildi. Çalışmaya katılan bireylerin fizyoterapi programı öncesi ağrı şiddeti değerlerine bakıldığında, fizyoterapi programı öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük olduğu saptandı (p0,05). Sonuç olarak, fizyoterapi programı kronik bel ağrılı hastalarda ağrı ve özürlülük düzeyini azaltırken yaşam kalitesi düzeyini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to evaluate the impact of the physiotherapy program on pain, disability and quality of life in patients suffering from chronic low back pain. 40 individuals between the ages of 20 and 55, were taken to the study conducted at Özel Yenibosna Safa Hastanesi (Private Hospital) Physical Therapy and Rehabilitation Unit between May 2013 and October 2014. Pain level was evaluated through the use of 'Visual Analogue Scale' (VAS), disability level through the use of Oswestry Disability Index' (ODI), while life quality was evaluated through the 'Life Quality Scale Short Form' (Short Form 36-SF 36). When the pre-physiotherapy program pain level values of individuals participating to the study are observed, it was determined as being significantly lower when compared with the pre-physiotherapy program (p0,05). In conclusion, while the physiotherapy reduces pain and disability level in patients suffering from chronic low back pain, it also increase their life quality level.