Üniversitelerarası müsabakalarda süperlig kategorisinde oynayan badmintoncularda antropometrik ve fiziksel özelliklerin çeviklik ve esneklik yeteneği ile ilişkisi
Investigating the correlation of anthropometric and physical features and the agility and flexibility of badminton players of inter-university super league teams
  1. Tez No: 388442
  2. Yazar: AYTEN USLU ERTEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR OTAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Spor, Anthropology, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, Üniversitelerarası Müsabakalarda Süper Lig Kategorisinde Oynayan Badmintoncularda Antropometrik ve Fiziksel Özelliklerin Çeviklik ve Esneklik Yeteneği ile İlişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya yaş ortalaması 21 olan 15 bayan ve yaş ortalaması 22 olan 17 erkek badminton oyuncusu katılmıştır. Sporculara, vücut ağırlığı, çevre, uzunluk ve deri altı yağ ölçümleri, esneklik ve çeviklik testleri uygulanmıştır. Elde edilen değerlerinin ortalamalarının ortaya konulması yüzde ve tanımlayıcı istatistikleri, ortalama ve standart sapma değerleri kullanılmıştır. Ayrıca antopometrik özellikler ile esneklik yeteneğinin çeviklik yeteneği ile ilişki durumunu belirlemek için pearson korelasyon uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to analyze the correlation between anthropometric and physical characteristics and the agility and flexibility of badminton players who were elected for the inter-university super league teams. Fifteen female and 17 male badminton players were involved in the study. Mean age of female and male participants were 21 and 22, respectively. All participants were tested among weight, height, circumferences, subcutaneous fat analysis, flexibility and agility. Descriptive statistics were applied to implement the frequency or means and standard deviations of each specific parameter. Pearson correlation analysis was applied to analyze the possible correlation between anthropometric features, flexibility and agility. All statistical analysis were performed using SPSS 14 for windows and a two-tailed p value less than < 0.05 was accepted as significant.