Travmatik beyin kontüzyonları klinik ve radyolojik takip; uzun dönem yaşam kalitesi
Traumatic brain contusions clinical and radiological follow-up; long-term quality of life
- Tez No: 388471
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RECAİ TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kliniğimizde ilave travmatik beyin kontüzyonu da olan TBY'lı hastaların uzun dönem takip sonrası yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Metod: 2010-2013 yılları arasında ilave travmatik beyin kontüzyonu da olan ve en az 6 ay süre ile takip edilebilen TBY'lı 59 hasta çalışmaya dahil edildi, kayıtları incelendi. Hastaların klinik verileri ve erken sonuçları (Outcome) incelenmiş, yaşam kalitesi değerlendirilmesi için QOLIBRI testi kullanılmıştır. Bulgular: Taburcu sonrası hastalar ortalama 18.0±8.6 (8-44) ay takip edilmiştir. Hastaların taburcu olurken ortalama GOS değeri 4,24±0,92 iken, son GOS değerleri anlamlı olarak artış göstermiş ve 4,76±0,70 olarak bulunmuştur. Hastalardan beşinin son GOS değeri 2 ve 3 olması, üçünün ise 6 yaşından küçük olması nedeni ile toplam 51 hastaya yaşam kalitesi anketi uygulanabilmiştir. Hastaların yaşam kalitesi ölçeğinden aldığı skorlar kontrol gruplarına göre daha düşük saptanmıştır. Sonuç: Qolibri yaşam kalitesi ölçme testi önemli veriler göstermesine karşılık her topluma uygun değildir. Bu nedenle toplumlarda geniş çalışmalara ihtiyaç vardır. Hastaların kafa travması geçirdikten sonra yaşam kalitesi çalışmalarının daha erken dönemlerde yapılması önemlidir. Hastalar bunun sonucuna göre rehabilite edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study we aim to study long term quality of life of the patients admitted with severe TBI with associated brain contusions. Method: In this study we included 59 patients with TBI associated brain contusions admitted to our facility during 2010-2013.Patients follow-up lasted 6 months after admission.Patient's clinical data and short term results were evaluated and fort he assesment of quality of life QOLIBRI scale was used. Findings: Patients were followed up approx. 18.0±8.6(8-44) monthes after discharge.While patients GOS value were 4,24±0,92 at the time of discharge , final GOS value was found to show significant increase to 4,76±0,70 . Quality of life scale was applied to 51 patients out of 59 because 5 patients GOS value was 2 and 3 and 6 patients were under age six.Patients qouality of life scale values were found lower than the control group patients value. Results: While QOLIBRI quality of life scale showed important results, it is found not appropriate for all societies.In this manner there is a need for wider studies among societies.It is important to evaluate patients with TBI in a shorter time period. Patients should be under rehabilitation due to studies results.